Nadaljuje se evakuacija migrantov iz Calaisa

Danes naj bi začeli tudi z rušenjem poslopij, v katerih so v izredno slabih razmerah bivali prebežniki.

Objavljeno
25. oktober 2016 17.51
EUROPE-MIGRANTS/CALAIS
Ma. Ja., STA
Ma. Ja., STA

Calais − Iz zloglasnega begunskega taborišča džungla v francoskem pristanišču Calais oblasti tudi danes nadaljujejo z evakuacijo migrantov. Do popoldneva je taborišče zapustilo več kot 3000 ljudi, poroča Slovenska tiskovna agencija. Danes naj bi začeli tudi z rušenjem poslopij, v katerih so v izredno slabih razmerah bivali prebežniki, ki so večinoma hoteli v Britanijo.

Prvi dan so oblasti brez incidentov evakuirale 2318 migrantov in beguncev, od tega 400 mladoletnikov brez spremstva. Danes dopoldne so evakuirali 596 odraslih in 139 mladoletnikov, so sporočili s francoskega notranjega ministrstva. Odrasle po registraciji prepeljejo do sprejemnih centrov po vsej državi, mladoletnike brez spremstva pa nameščajo v preurejenih ladijskih kontejnerjih, ki so jih postavili v taborišču, piše STA.

Otroke brez spremstva, ki imajo dokazano sorodnike v Veliki Britaniji, bodo po trditvah uradnega Pariza prepeljalina Otok. Do ponedeljka, ko so ta proces ustavili, so v minulem tednu v Britanijo prepeljali 200 otrok iz taborišča, kjer naj bi jih bilo po ocenah skupno okoli 1300.

V džungli, simbolu begunske krize v Evrope, ki so ga na štirih kvadratnih kilometrih blizu pristanišča v več kot desetih letih vzpostavili ljudje, ki so hoteli priti do Britanije, je po ocenah v zadnjem času živelo med 6000 do 8000 migrantov in beguncev, večinoma iz Afganistana, Sudana in Eritreje. Največ naj bi jih tam v neustreznih razmerah in vse bolj razširjenem kriminalu živelo okoli 10.000, piše STA.

Britanska notranja ministrica Amber Rudd je v ponedeljek dejala, da London za zaprtje taborišča prispeva okoli 40 milijonov evrov.

Vodja francoske begunske agencije Pascal Brice je bil danes kritičen do Londona, češ da opravljajo njihovo delo. Znova ga je pozval, naj prevzame otroke iz džungle. Velika Britanija in Francija sta namreč leta 2003 podpisali sporazum iz Touqueta, s katerim se je britanska meja s Francijo dejansko premaknila na francosko stran Rokavskega preliva, še piše STA.