Najhujši napadi v Franciji v zadnjih desetletjih

Še ni minilo leto od napada na Charlie Hebdo, ko je Pariz pretreslo novo, krvavo teroristično dejanje.

Objavljeno
07. januar 2015 16.06
TOPSHOTS-FRANCE-CRIME-MEDIA-SHOOTING
Ma. Ja., Mo. B., Delo.si
Ma. Ja., Mo. B., Delo.si

Napad na sedmih različnih lokacijah v Parizu je najhujši napad v Franciji po drugi svetovni vojni in najbolj krvavo teroristično dejanje v Evropi po napadih v Madridu leta 2004. Objavljamo kronologijo prejšnjih večjih napadov.

20. maj 1978: Na letališču Orly južno od Pariza odjeknejo streli. V napadu teroristov, ki streljajo na potnike, namenjene v Tel Aviv, umre osem ljudi, med njimi trije napadalci, dva policista in trije potniki.

3. oktober 1980: Pred sinagogo v Parizu eksplodira bomba, pri čemer umrejo štirje ljudje, približno 20 je ranjenih.

29. marec 1982: V napadu na vlak, ki povezuje Toulouse in Pariz in na katerem bi moral biti v času napada tudi takratni pariški župan Jacques Chirac, umre pet ljudi, 77 je ranjenih. Vpletenosti v napad je osumljen zloglasni vodja teroristične celice Ilich Ramirez Sanchez, bolj znan po vzdevku Carlos Šakal.

9. avgust 1982: V strelskem in bombnem napadu na restavracijo Goldenberg v judovski četrti Pariza umre šest ljudi, 22 je ranjenih.

15. julij 1983: Na oddelku letalske družbe Turkish Airlines na letališču Orly odjekne eksplozija, v kateri umre osem ljudi, ranjenih pa je 54. Marca 1985 za napad obsodijo tri armenske državljane.

31. december 1983: V eksploziji bombe na železniški postaji Saint Charles v Marseillu umreta dva človeka, 34 je ranjenih. Nekaj minut pozneje na hitrem vlaku med Parizom in Marseillom odjekne še ena eksplozija, v kateri umrejo trije ljudje. Odgovornost za oba napada prevzame skupina, povezana s Carlosom Šakalom.

17. september 1986: V eksploziji bombe pred trgovsko verigo Tati v Parizu umre sedem ljudi, ranjenih je približno 55. To je bil najhujši od skupno 15 podobnih napadov − tri so preprečili −, ki jih je v letih 1985 in 1986 izvedla proiranska organizacija, skupno pa je v njih umrlo 13 ljudi, ranjenih je bilo več kot 300.

25. julij 1995: Na postaji podzemne železnice Saint Michel v Parizu odjekne eksplozija, pri čemer umre osem ljudi, ranjenih pa je 119. To je bil najhujši v sklopu devetih napadov, v katerih je tisto poletje umrlo osem ljudi, ranjenih pa je bilo prek 200. Krivdo za napad so pripisovali alžirskim ekstremistom. Leta 2002 so za tri od teh napadov spoznali za kriva dva moška in ju obsodili na dosmrtno ječo.

3. december 1996: Na postaji podzemne železnice Port Royal v Parizu odjekne eksplozija, pri čemer umrejo štirje ljudje, 91 pa je ranjenih.

11. marec 2012: 23-letni Mohamed Merah 11. in 15. marca v Toulousu in Montaubanu ubije tri vojake, nato pa 19. marca še tri učence in učitelja judovske šole v Toulousu. Tri dni pozneje je ubit v obračunu s francosko policijo.

7. januar 2015: Zamaskirana moška, brata 32-letni Cherif in 34-letni Said Kouachi, sta vdrla na sedež satiričnega časnika Charlie Hebdo in začela streljati na ustvarjalce časopisa, ki so v preteklosti večkrat upodobili preroka Mohameda. Umrlo je 12 ljudi. Osumljenca so ubili tretji dan po napadu, umrl pa je tudi tretji napadalec, ki je ubil policistko in štiri talce v judovskem supermarketu.

26. junij 2015: V napadu na tovarno ameriškega podjetja je bila obglavljena ena oseba, še dva človeka sta bila ranjena. Storilec, ki naj bi imel povezave s skrajno salafistično organizacijo, je zanikal, da ga so ga pri maščevanju nad šefom gnali verski motivi.

21. avgust 2015: Ameriški vojaki so na vlaku na poti iz Pariza v Amsterdam preprečili napad, ko so obvladali oboroženega moškega. Napadalec naj bi bil skrajen islamist.