Napadalca na Charlie Hebdo dobra znanca policije

Eden od njiju je bil znan po povezavah z džihadisti, drugi po urjenju pri Al Kaidi, a uspelo se jima je izogniti oblastem.

Objavljeno
09. januar 2015 20.07
TOPSHOTS-FRANCE-ATTACKS-MEDIA
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Pariz − Čeprav je bil eden od njiju znan po svojih povezavah z džihadisti in skrajno sunitsko milico Islamska država, drugi pa se je zaradi svojega urjenja pri teroristični organizaciji Al Kaida v Jemnu uvrstil na črni seznam ZDA, se je bratoma Cherifu in Saidu Kouachiju, osumljencema za krvavi napad na časnik Charlie Hebdo, v katerem je bilo v sredo ubitih 12 in ranjenih 11 ljudi, uspelo izogniti »radarjem« francoskih obveščevalcev. 

Brata, ki sta v francoskem glavnem mestu izvedla najhujši teroristični napad v Franciji v zadnjega pol stoletja, sta se staršem alžirskega rodu rodila v Parizu, starejši Said septembra 1980, Cherif pa dve leti pozneje. Njuna starša sta menda kmalu umrla in dečka sta ostala siroti, poroča AFP. Brata sta se menda radikalizirala, ko sta leta 2003 začela obiskovati mošejo Addawa v 19. pariškem okrožju, piše STA. Po pisanju Le Monda sta v letih, ki so sledila, povsem spremenila življenjski slog.

Še posebej dobro so po pisanju agencije AFP dokumentirane povezave med mlajšim Cherifom in džihadističnimi mrežami. Leta 2005, tik preden bi moral odpotovati v Sirijo in od tam v Irak, so ga namreč aretirali, ko je francoska policija razbila skupino Butte-Chaumont, ki je med letoma 2004 in 2006 rekrutirala borce za vejo teroristične mreže Al Kaida v Iraku. Ob aretaciji je njegov odvetnik dejal, da takrat 22-letni Cherif ni močno veren, predvsem pa »pije, kadi travo, spi s svojo punco in za preživetje razvaža pice«. Sam je leta 2008 na sodišču dejal, da je hotel v Irak odpotovati, ker ga je razburilo razkritje zlorab v bagdadskem zaporu Abu Grajb, a da mu je dejansko odleglo, ker so ga ustavili. Sodišču je še povedal, da dela v trgovini, in da se zanima za rap glasbo.

Kljub zagovoru je bil Cherif, sicer znan tudi po vzdevku Abu Issan, leta 2008 obsojen zaradi sodelovanja v skupini Butte-Chaumont. Od izrečenih treh let zaporne kazni jih je odslužil le leto in pol, nakar so ga izpustili na prostost. Že nekaj mesecev pozneje se je zaradi sodelovanja pri neuspešnem poskusu pobega iz zapora Smaina Aita Alija Belkacema, ki je bil leta 2002 obsojen na dosmrtno ječo zaradi bombnega napada na postaji pariške podzemne železnice leta 1995, v katerem je bilo ranjenih 30 ljudi, znova znašel pod drobnogledom varnostnih organov, a nove obtožnice proti njemu niso vložili.

O življenju starejšega od bratov Kouachi, 34-letnega Saida, je znanega manj. Za razliko od Cherifa doslej menda še ni prišel resneje v navzkrižje z zakonom, vseeno pa so bili ameriški obveščevalci nanj pozorni, ker je leta 2011 odpotoval v Jemen in se tam vojaško izuril v vrstah teroristov, povezanih z Al Kaido. V Jemnu se je po poročanju Reutersa menda srečal s tedaj vodilnim predstavnikom Al Kaide na Arabskem polotoku Anvarjem al Avlakijem, ki je bil septembra 2011 ubit v napadu ameriškega brezpilotnega letala. Oba brata sta bila sicer na ameriških seznamih že dlje časa navedena kot teroristična osumljenca, uvrščena pa sta bila tudi na t. i. no-fly seznam, kar pomeni, da je zanju veljala prepoved poletov v ZDA, še piše STA.