»Ne srebreniške žrtve ne krivci zanje ne bodo pozabljeni«

V Srbiji so danes aretirali sedem osumljencev za vojne zločine v Srebrenici.

Objavljeno
18. marec 2015 12.13
TOPSHOTS-BOSNIA-WAR-SREBRENICA-ANNIVERSARY
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Beograd − Po nalogu srbskega tožilstva za vojne zločine so pripadniki službe za odkrivanje vojnih zločinov davi v več krajih po Srbiji aretirali sedem moških, osumljenih sodelovanja v genocidu v Srebrenici, kjer so sile bosanskih Srbov po zavzetju te bošnjaške enklave 11. julija 1995 ubile več kot 8000 muslimanskih moških in dečkov.

Kot poroča srbska tiskovna agencija Tanjug, so osumljene N. M., A. G., M. B., A. D., B. M., J. P. in D.P., nekdanje pripadnike centra za urjenje Jahorina v sestavi posebne brigade notranjega ministrstva Republike srbske, že predali tožilstvu. Tožilstvo za vojne zločine je nalog za njihovo aretacijo izdalo zaradi sumov, da so v Srebrenici, na območju Kravice, zagrešili vojne zločine nad civilnim prebivalstvom. Obtoženi so sodelovanja pri poboju več kot tisoč muslimanskih moških in dečkov, ki so umrli v skladišču na obrobju Srebrenice, njihove posmrtne ostanke pa so našli v množičnih grobiščih na več lokacijah, poroča Tanjug.

Eden od aretiranih je po navedbah agencije AP nekdanji poveljnik ene od enot v posebni brigadi policije Republike Srbske Nedeljko Milidragović, znan pod imenom Neđo Mesar. Kot poroča AP, so pripadniki njegove enote približno tisoč bošnjaških mož in dečkov zaprli v skladišče na obrobju Srebrenice. Pobijanje se je začelo pozno popoldne, ko so začeli ubijalci skozi okna skladišča metati bombe in ga prerešetali s streli iz avtomatskega orožja. Zjutraj so po navedbah prič približno sto preživelim naročili, naj pridejo ven in jim obljubili, da jim bo prizaneseno. Ni jim bilo.

»Ne srebreniške žrtve ne krivci ne bodo pozabljeni«

Sedmerica je prva, ki so jo v Srbiji aretirali zaradi neposredne vpletenosti v najhujši vojni zločin na evropskih tleh po koncu druge svetovne vojne. Pred tem so namreč pridržali zgolj osumljence, ki v poboje neposredno niso bili vpleteni. Leta 2011 so srbske oblasti Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije tako predale nekdanjega poveljnika vojske Republike srbske Ratka Mladića.

Kot je po navedbah agencije Tanjug dejal namestnik tožilca za vojne zločine Bruno Vekarić, je aretacija sedmerice sporočilo, da ne srebreniške žrtve ne krivci za vojne zločine ne bodo pozabljeni.

»Pomembno je poudariti, da je to prvič, da se naše tožilstvo ukvarja z množičnim pobojem civilistov in vojnih ujetnikov v Srebrenici,« je dejal za AP in dodal, da se Srbija približuje ključnemu trenutku v soočanju s preteklostjo. Po njegovih besedah je aretacija osumljenih rezultat dobrega regionalnega sodelovanja, predvsem pa sodelovanja med srbskim notranjim ministrstvom in tožilstvom za vojne zločine.

Srbsko tožilstvo in notranje ministrstvo zaradi zločinov v Srebrenici sicer iščeta še nekaj posameznikov, za katere domnevajo, da so v sosednjih državah.