Nemčija bi ponovno uveljavila dublinsko uredbo za Grčijo

V Nemčiji se zaradi nespoštovanja pravila, ki določa, da se migranta vrne v članico, kjer je prvič vstopil v EU, krepijo kritike.

Objavljeno
03. oktober 2016 15.54
GREECE-EUROPE-MIGRANTS
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Atene – Nemčija želi, da bi dublinska uredba znova veljala tudi za Grčijo, je v nedeljskem pogovoru za grški časnik Kathimerini dejal nemški zunanji minister Thomas de Maiziere. Tako bi tja ponovno vračali prosilce za azil, ki so v Evropsko unijo vstopili prek Grčije, navaja Slovenska tiskovna agencija.

»Želim, da se ponovno spoštuje dublinska konvencija /.../, o čemer bomo razpravljali na srečanju ministrov držav članic EU za notranje zadeve,« je poudaril nemški notranji minister. Srečanje je sicer predvideno za ta mesec.

Dublinska uredba določa, da je prva država EU, v katero pride prosilec za azil, odgovorna za obdelavo njegove prošnje. Če prosilec pride v drugo članico, preden je njegova prošnja razrešena, pa mora biti vrnjen v državo, v katero je najprej vstopil.

Ta pravila so za Grčijo suspendirali leta 2011, potem ko je zaradi neprimernega ravnanja z migranti, ki so zaprosili za mednarodno zaščito, izgubila tožbo na Sodišču EU.

Po besedah nemškega ministra, ki je ponovno uveljavitev dublinskih pravil zahteval že avgusta, je EU od tedaj Grčiji za izboljšanje azilnih postopkov namenila znatno pomoč, ki pa ni bila samo finančna.

V nedeljskem pogovoru za nemško televizijo ARD je Atene še kritiziral zaradi nepopolnega izvajanja dogovora med Brusljem in Ankaro o upravljanju migrantskih tokov. Grčijo je pozval, da bi morala v Turčijo vrniti več migrantov, poroča STA.

V skladu z dogovorom bodo namreč vse migrante, ki so po 20. marcu nezakonito prišli iz Turčije na grške otoke, ponovno vrnili v Turčijo. Hkrati bodo po načelu eden za enega iz Turčije v EU preselili enako število Sircev.

V Grčiji ob tem opozarjajo, da je na njenem ozemlju zaradi zaprtja balkanske begunske poti več kot 60.000 beguncev in migrantov.

De Maiziere je poudaril, da to ne pomeni, da ne bi bilo potrebno dublinske uredbe ponovno uveljaviti. V Nemčiji se namreč po njegovih besedah zaradi nespoštovanja pravil krepijo kritike.

Nemško notranje ministrstvo je sicer minuli teden število prosilcev za azil, ki so lani prišli v Nemčijo, zmanjšalo z 1,1 milijona na 890.000. Minister pa je v pogovoru za ARD izpostavil, da je Berlin pripravljen sprejeti svoj delež beguncev, ki so letos in lani prišli v Grčijo in Italijo. Dejal je, da je Nemčija pripravljena sprejeti do 500 ljudi na mesec iz obeh držav, še poroča STA.