Nemčija nima težav s Slovenijo

Slovenski zunanji minister v Berlinu tudi o Zahodnem Balkanu in ukrajinski krizi.

Objavljeno
18. december 2014 23.29
Zaslišanje kandidata za ministra na odboru za zunanjo politiko - Karel Erjavec 12.septembra 2014
Barbara Kramžar, dopisnica
Barbara Kramžar, dopisnica
Berlin – »Zelo sem vesel,­ da se lahko sredi mrzličnega­ ukvarjanja­ s krizami v Ukrajini­ in na Bližnjem vzhodu pogovorim­ s kolegom iz prijateljske države, s katero hvala bogu nimamo težav.« S temi besedami je šef nemške diplomacije Frank-Walter Steinmeier v Berlinu pozdravil slovenskega zunanjega ministra Karla Erjavca.

»Vesel sem, da Nemčija Slovenije ne vidi več kot gospodarski in finančni problem,« je po pogovorih v »Auswärtiges Amt« povedal slovenski zunanji minister, ki je po obisku premiera Mira Cerarja pri kanclerki Angeli Merkel ter prihodu nemškega predsednika Joachima Gaucka v Ljubljano na povabilo slovenskega predsednika Boruta Pahorja končal letošnja nemško-slovenska posvetovanja.

Sogovornika sta poleg Ukrajine posvetila veliko pozornosti Zahodnemu Balkanu. Nemčija bi državam kot Bosna in Hercegovina rada pomagala k hitrejšemu približevanju Evropi, za Slovenijo pa je pomemben dialog na najvišji ravni, kar bi bilo brez Nemčije težko. Minister Erjavec je zato na spomladansko konferenco Brdo plus poleg francoskega zunanjega ministra in območnih ministrov povabil tudi nemškega kolega. Pri reševanju odprtih vprašanj na Zahodnem Balkanu je po Erjavčevem prepričanju pomembna tudi vodilna vloga Slovenije, saj naša država v njem nastopa kot država, ki zelo dobro pozna območje in daje vrsto pobud.

»To leto ni bilo lahko«

Slovenski zunanji minister je ocenil, da so države Zahodnega Balkana trdno zavezane vključevanju v evropske in atlantske integracije, zato ni nevarnosti, da bi katera od njih spremenila smer, nemški in slovenski šef diplomacije pa sta se seveda pogovarjala tudi o odnosu do Rusije in položaju v Ukrajini. »To leto za vse nas ni bilo lahko, tudi zaradi tesnega usklajevanja pa se nam je posrečilo celo v tako težkih krizah, kot je ukrajinska, ohraniti skupno linijo,« je pred pogovori povedal Frank-Walter Steinmeier. Zaskrbljenost zaradi ukrajinske krize je potrdil tudi Karl Erjavec. »Pričakujemo, da bo nova ukrajinska vlada izvedla reforme, za katere smo se dogovorili, zlasti ustavne reforme, boj proti korupciji, decentralizacijo in seveda gospodarske ter socialne reforme.«

Sogovornika sta zaskrbljena tudi zaradi finančnega in gospodarskega položaja v Rusiji, slovenski zunanji minister pa je nemškega seznanil s sredinim zasedanjem medvladne komisije za trgovinsko-gospodarsko in znanstveno-tehnično sodelovanje med Slovenijo in Rusijo. Tudi Nemčija podpira tovrsten dialog, minister Erjavec pa je Steinmeierju prenesel informacije ruskega ministra za zveze in množične komunikacije Nikolaja Nikiforova o plinovodu Južni tok: »Južni tok je za zdaj mrtev projekt, tako kot je v Turčiji povedal predsednik Putin.« Nemški zunanji minister je slovenskega seznanil z zadnjimi pogovori med najvišjimi predstavniki Nemčije in Rusije, govorila sta tudi o nujnosti komunikacij na najvišji ravni med Moskvo in Kijevom.

Nemčijo in Slovenijo združuje tesno gospodarsko sodelovanje, saj je Nemčija največja slovenska trgovinska partnerica, zato je zunanji minister Erjavec Steinmeierju predstavil tudi položaj v Sloveniji po nastopu nove vlade in njene cilje. »Seveda ga je zanimalo, kako poteka privatizacija, o konkretnih podjetjih pa nisva govorila,« je povedal slovenski zunanji minister, ki se je v nemškem bundestagu pogovarjal tudi z voditeljem parlamentarnega odbora za zunanje zadeve Norbertom Röttgenom in člani skupine nemško-slovenskega prijateljstva v nemškem bundestagu pod vodstvom krščanskodemokratske poslanke Marie-Luise Dött. Zvečer se je v cerkvi Sv. Norberta v berlinskem Schönebergu udeležil božično-novoletnega srečanja berlinske slovenske skupnosti v organizaciji slovenskega veleposlaništva v Berlinu.