Nemška BND in ameriška NSA vohunili tudi za Avstrijci

Nemške službe so na prošnjo Američanov med drugim vohunile za avstrijskim institucijami, tudi policijo.

Objavljeno
02. maj 2015 18.43
Mo. B., Delo.si, STA
Mo. B., Delo.si, STA

Berlin, Dunaj – Vohunska afera v zvezi s sodelovanjem nemške obveščevalne službe BND in ameriške agencije NSA dobiva nove razsežnosti. Nemški mediji razkrivajo, da naj bi nemški obveščevalci na prošnjo Američanov vohunili tudi za Avstrijo oziroma njenimi institucijami, med drugim tudi za policijo.

Nemška obveščevalna agencija BND je na prošnjo ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) vohunila za avstrijskimi institucijami, med drugim za policijo, v članku, ki bo v celoti objavljen v nedeljo, navaja nemški časnik Bild.

Sodelovanje med BND in NSA se je začelo po terorističnih napadih v ZDA 11. septembra 2001 na podlagi dogovora med državama, da bodo nemški obveščevalci v Evropi za NSA med drugim prisluškovali telefonskim pogovorom in analizirali elektronska sporočila s ciljem boja proti terorizmu.

V okviru teh aktivnosti so nadzirali tudi avstrijske institucije. Po nalogu Američanov je BND prek njene nadzorovalne postaje v Bad Aiblingu na Bavarskem nadzirala institucije pod oznako »gov«, »diplo« in »bundesamt«. To po prepričanju avstrijskih medijev pomeni, da je BND nadzirala tudi avstrijske kolege.

Avstrija že preverja resničnost navedb

Na medijske navedbe se je že odzval uradni Dunaj. Avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner kot tudi zunanji minister Sebastian Kurz sta dejala, da proučujejo resničnost navedb in da so avstrijski strokovnjaki že v stiku z Nemčijo, je poročala STA.

Najnovejše poročanje medijev o prisluškovanju Avstriji je še eno v vrsti objav, potem ko je pred dnevi prišlo na dan, da je NSA s pomočjo BND vohunila za visokimi predstavniki evropske komisije kot tudi za francoskim zunanjim ministrstvom in predsednikom države.

Nemški tednik Spiegel je v zvezi s tem poročal, da je eden od zaposlenih pri BND pri pregledu izrazov, za katere je NSA zaprosila nemške obveščevalce za preverbo, našel 12.000 zadetkov, ki se nanašajo na visoke predstavnike francoskega zunanjega ministrstva, evropskih institucij in nekaterih evropskih vlad.

Ko se je z vprašanjem, kaj storiti s temi zadetki, obrnil na višjega uradnika pri BND, mu je ta odgovoril, da naj jih izbriše, še navaja Spiegel.

Bild je sicer v ponedeljek objavil novico, da so Američani vohunili tudi za evropskim podjetji, med drugim za Airbusom, in da je urad nemške kanclerke Angele Merkel od leta 2008 vedel za to, a se na to ni odzval.