Nemška kanclerka priznava ranljivost v begunski krizi

Bo Bavarska zaradi begunske politike tožila vlado v Berlinu?

Objavljeno
12. januar 2016 09.34
Barbara Kramžar
Barbara Kramžar

Berlin – Ranljivi smo, ker še nimamo reda in nadzora nad prihajanjem beguncev, je krščanskodemokratska nemška prvakinja Angela Merkel sinoči povedala v Mainzu. Dokaz za to je kar njena država, kjer silvestrskim spolnim in drugim napadom migrantov zdaj sledijo tudi delno nasilne demonstracije in protidemonstracije.

Prijave zaradi silvestrskega nasilja migrantov v Kölnu in številnih drugih nemških mestih je oddalo na stotine žrtev in poročilo notranjega ministrstva dežele Severno Porenje - Vestfalija navaja dolgo vrsto nagnusnih početij, kot je potiskanje prstov v intimne dele telesa žensk skupaj s krajo njihovih telefonov in denarja. Po Nemčiji pa se že širijo tudi protitujske demonstracije in protesti proti njim.

Gibanje »domoljubnih Evropejcev proti islamizaciji Zahoda« Pegida je v ponedeljek zvečer svoje pohode organiziralo tudi v Potsdamu in Leipzigu, v obeh vzhodnonemških mestih pa so jih pričakali protidemonstranti, v Potsdamu celo s kamenjem in drugimi predmeti. Policija je morala posredovati s palicami ter poprovimi spreji. V Lepzigu so privrženci Pegide pred letom dni že organizirali svojo »Legido«, a se je gibanje proti islamskim in drugim priseljencem izteklo samo po sebi. Zaradi zadnjih divjanj iskalcev azila in drugih migrantov se takšna gibanja spet poskušajo vzpostaviti tudi zunaj Dresdna.

Poročali smo že, da Nemčija na južnih mejah dosledneje izvaja dublinski dogovor in na stotine beguncev vrača v Avstrijo, sprejemajo menda le še tiste, ki bodo takoj zaprosili za azil v Nemčiji. Tako nekateri mediji navajajo predstavnika za tisk münchenske policijske uprave, drugi pa poročajo, da namerava Bavarska zvezno vlado zaradi begunske politike tožiti na ustavnem sodišču.

Krščanskosocialni premier Horst Seehofer voditelje sestrskih krščanskih demokratov in še posebej kanclerko Merklovo že mesece opozarja na nevarnosti preveč radodarne dobrodošlice beguncem, zdaj pa naj bi nekdanjega ustavnega sodnika Uda di Fabia zaprosili za preučitev morebitne tožbe. Po pisanju revije Focus naj bi 61-letni jurist argumentiral dolžnost zvezne vlade za zaščito interesov nemških dežel in še posebej za zavarovanje državnih meja pred nekontroliranim priseljevanjem.

Kanclerka pa je v Mainzu govorila tudi o svobodi gibanja v EU in po njenem prepričanju je z njo poleg skupne evropske valute neposredno povezan ves skupni trg EU. Za ohranitev schengenskega območja bo treba bolje zavarovati zunanje meje EU, verjame Angela Merkel, a napoveduje tudi še ostrejše odgovore na migrantsko nasilje. »Dogovorili se bomo zelo hitro,« je, kot poroča agencija Bloomberg, povedala v prestolnici dežele Porenje Pfalško, kjer bodo marca tudi za zvezno politiko pomembne deželne volitve, in dodala, da je sedanja kriza z begunci najbolj zapleten izziv v njenem desetletnem vladanju. Ponovno se je zavzela tudi za »pomembno zmanjšanje« števila prihajajočih beguncev. »Delam na tem in nobeno vprašanje ni, ali bomo to naredili.«