Nemška milijarda za spopad z onesnaženim zrakom

Hitra akcija v strahu pred prepovedmi avtomobilskega prometa.

Objavljeno
28. november 2017 16.14
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin – Nemška vlada občinam in mestom namenja takojšnjo pomoč v višini milijarde evrov za obračun z onesnaženim zrakom in še posebno z dizelskimi izpuhi. Zaradi njih desetinam nemških mest grozi prepoved ali resna omejitev avtomobilskega prometa.

Nemške občine in mesta so se že septembra dogovorili o skladih za boj proti onesnaževanju zraka in s tem povezanimi prometnimi omejitvami, a doslej ni priteklo dovolj denarja, zato bo zdaj na pomoč priskočila zvezna vlada. Danes dogovorjena milijarda evrov bo med drugim namenjena za prehod na električna vozila pri transportu, dostavi, taksijih in najetih vozilih, za prilagoditev dizelskih avtobusov čistejši vožnji in za digitalizacijo prometnih sistemov za bolj tekoč promet, je sklenila nemška vlada skupaj z okrog tridesetimi predstavniki mest in občin, ki jih je kanclerka Angela Merkel povabila v berlinsko kanclersko palačo.

Najnovejši avtomobilski vrh naj bi za vsako ceno preprečil prepoved dizelskih avtomobilov, ki ob visoki onesnaženosti z dušikovim oksidom grozijo mestom od Stuttgarta do Kölna. Spodbujali bodo tudi odpiranje polnilnih postaj za električna vozila, še posebno pa naj bi pomagali mestom z rečnim ali morskim ladijskim prometom.

Strokovnjaki verjamejo, da celo tako visoka vsota ne bo zadostovala za obračun z dizelsko in drugo onesnaženostjo zraka v nemških mestih, vlada pa računa, da bodo del denarja zagotovili tudi proizvajalci avtomobilov. Za zdaj s tem soglašajo le nemška podjetja, kot so Volkswagen, Mercedes in BMW, večina tujih raje prikimava izjavi predstavnika za tisk francoskega Renaulta, da ni njihova naloga sodelovanje v nacionalnih programih za spodbujanje infrastrukture.

Pri francoskem koncernu PSA, ki je pred kratkim prevzel avtomobilsko podjetje Opel, pa verjamejo, da se onesnaženje z dušikovim oksidom in drugimi strupenimi plini ne ustavlja na mejah posameznih držav in da bi zato morali delovati na nadnacionalni ravni.

Nemška organizacija Deutsche Umwelthilfe (DUH) pa že toži devetnajst nemških mest in pripravlja tožbe za še 42 mest, zato morajo hitro ukrepati tudi ta. Že čez nekaj dni lahko Nemčija zaradi onesnaženega zraka morda pričakuje tudi tožbo evropske komisije.