Nemška SPD za sondiranje terena za morebitno veliko koalicijo s CDU/CSU

O dejanskih vladnih pogajanjih bo odločal šele januarski kongres stranke.

Objavljeno
15. december 2017 16.08
GERMANY-POLITICS/SPD
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin
Berlin – Nemška SPD pristaja na sondiranje terena za morebitno novo veliko koalicijo s CDU/CSU dolgoletne kanclerke Angele Merkel, je po večurnih pogovorih v berlinski hiši Willyja Brandta sporočil predsednik SPD Martin Schulz. A je tudi poudaril, da »za konstruktivne rezultate odprto« sondiranje ni enako koalicijskim pogajanjem, o teh bo sredi januarja odločal šele kongres SPD. V vsakem primeru morebitna nova velika koalicija ne bo le nadaljevanje stare, je povedal nekdanji predsednik evropskega parlamenta, SPD se bo o zagotovitvi stabilnosti za Nemčijo pogajala v skladu s sklepi svojega zadnjega strankarskega kongresa.

Največja levosredinska stranka Nemčije je na volitvah v bundestag konec septembra prejela komaj 20,5 odstotka glasov in kanclerski kandidat Martin Schulz je skupaj z nekaterimi drugimi voditelji stranke še na isti večer razglasil odhod v opozicijo z argumentom, da so volivci kaznovali vso veliko koalicijo Angele Merkel. Res so zaradi begunske krize najslabše rezultate po letu 1949 zabeležili tudi pri CDU in CSU, a je to samo še otežilo socialdemokratske načrte celjenja političnih ran v opoziciji. Ko je propadlo sondiranje terena za »jamajško« koalicijo med CDU/CSU, liberalci in zelenimi, jih je dolgoletni socialdemokratski prvak Frank-Walter Steinmeier, zdaj predsednik države, začel prepričevati v novo veliko koalicijo med CDU/CSU in SPD.

Steinmeier skupaj z drugimi zagovorniki ponovnega vladnega sodelovanja socialdemokratov in konservativcev verjame, da med predstavljanjem daljnosežnih reformnih predlogov za evrsko območje in EU v Parizu in Bruslju politično stabilnost potrebuje tudi Nemčija, toda ali jo bo z novo veliko koalicijo res dobila? Z obtoževanjem Angele Merkel socialdemokrati potiskajo ob stran lastno krivdo za nepriljubljenost med volivci, a vendarle drži, da so v minulih štirih letih uveljavili vrsto svojih predlogov od najnižje zajamčene plače do upokojevanja pri 63. letih za tiste z dovolj dolgim delovnim stažem, pa so se na volitvah vseeno odrezali veliko slabše od CSU/CSU.

Schulz je med pogoji omenil investicije v izobraževanje, nego starejših, varnost delovnih razmerij, podporo družinam, zagotovitev vsem dostopnih najemnin, pomoč občinam in evropske reforme v skladu s predlogi francoskega predsednika Emmanuela Macrona.