Nemški recept za rešitev balkanskih problemov

Prednostni cilj nemške kanclerke Angele Merkel je stabilizacija odnosov Beograda s Prištino.

Objavljeno
07. julij 2015 17.35
TOPSHOTS-GERMANY-GREECE-POLITICS-EU-IMF-ECONOMY
Vili Einspieler, zunanja politika
Vili Einspieler, zunanja politika

Nemška kanclerka ne bo prinesla­ v Beograd novih pogojev ali političnih daril. Pred štirimi leti je ultimativno zahtevala ukinitev srbskih vzporednih struktur oblasti na Kosovu, zdaj pa bo vztrajala pri čim hitrejši implementaciji bruseljskega sporazuma.

Pred prihodom v srbsko prestolnico je Angela Merkel formalno podprla evropske povezave Srbije, pri čemer je izpostavila, da je bilo pred leti nemogoče, da bi najvišji srbski in kosovski politiki sedli za isto mizo. Čeprav se zdaj Kosovo in Srbija pogovarjata drug z drugim, Berlin pritiska na obe strani, da bi pospešili dialog in normalizacijo odnosov. V Nemčiji tako od obeh pričakujejo, da bosta dosegli kompromis. Le tako lahko računata tudi na napredek v procesu ­približevanja EU.

Berlin sporoča Beogradu, da bo odpiranje prvih poglavij v pristopnih pogajanjih Srbije z EU sledilo po implementaciji bruseljskaga sporazuma. Angela Merkel bo na balkanski turneji obiskala tudi Tirano in Sarajevo, kjer bo prav tako poskušala prepričati voditelje Albanije in BiH, da imajo vse države Zahodnega Balkana evropsko perspektivo, ki jim omogoča rešitev medsebojnih konfliktov. V tej zvezi je izpostavila lanski obisk albanskega premiera Edija Rame v Beogradu, ki je po 100 letih molka med državama zbudil upanje. S praktičnimi in malimi koraki je mogoče razgraditi napetosti med balkanskimi državami.

Balkanska turneja nemške kanclerke naj bi tudi pokazala, da ima Berlin recept za rešitev balkanskih problemov in da Nemčija in EU v času, ko nemška in evropska politika v Grčiji doživljata poraz, ne bosta prepustili balkanskega terena konkurenci iz Moskve, Pekinga in Ankare. Prednostna cilja Angele Merkel sta umiritev razmer na Kosovu in stabilizacija odnosov z Beogradom, ki bi postopno pripeljali do neformalnega srbskega priznanja Kosova. Če bosta Srbija in Kosovo v praksi udejanjila bruseljski sporazum, bodo v Berlinu bolj pripravljeni pogledati Srbiji skozi prste pri drugih neprijetnih vprašanjih. Podobno sporočilo je nemška kanclerka naslovila tudi na kosovskega premiera Iso Mustafo, ko je pred dnevi obiskal Berlin.

Berlin ni slep za dogajanje v Srbiji, da ne bi opazil, da srbski premier in predsednik, Aleksandar Vučić in Tomislav Nikolić, glede vrste vprašanj, kot sta Kosovo ali Rusija, uporabljata le različen besednjak. Proevropsko usmerjen­ premier se tako dejansko ne ograjuje od prorusko usmerjenega predsednika, temveč mu najpogosteje asistira. Kot Nikolić tudi Vučić ni pripravljen priznati genocida v Srebrenici, ki ga označuje za velik zločin. Srbska oblast se izogiba tudi pritisku na vodstvo Republike Srbske, čeprav bi lahko vplivala na njegovo konstruktivno vlogo v BiH in prispevala k izhodu iz političnega močvirja. Da ne bo šlo brez težkih besed o Kosovu, se zaveda tudi Vučić. Kljub temu pričakuje, da bo Angela Merkel priznala, da si prizadeva za napredek v dialogu s Prištino.

Politika Kosovo in EU na smetišču zgodovine

Nemška kanclerka je pred štirimi leti brez dlake na jeziku dala vedeti tedanjemu srbskemu predsedniku Borisu Tadiću, da mora Srbija odstopiti od politike Kosovo in EU. Z njenim obiskom se je uradno ta politika tudi končala, ker v nasprotnem primeru Srbija ne bi dobila statusa kandidatke. Zahteve Angele Merkel seveda niso bile nove, vendar so se v Beogradu slepili, da se jim bodo lahko izognili. Tadić ni zmogel dovolj državniške moči, da bi sporočil Srbom, da je Kosovo za Srbijo izgubljeno.

Čeprav Tadić in Angela Merkel nista našla skupnega jezika o Kosovu, se je na daljši rok pokazalo, da so bili Nemci bolj pošteni do Srbov kot Francozi ali Britanci, ki so jih trepljali po rami in hkrati vodili v prepad. Nemška kanclerka ni skrivala, da gleda na uro, po njenem odhodu pa so ostale na mizi zahteve, da mora obnovljeni dialog Beograda s Prištino roditi konkretne rezultate in da je treba misiji Eulex omogočiti polno delovanje z ukinitvijo srbskih vzporednih struktur oblasti na severu Kosova. Za srbsko-kosovsko trpljenje ni pokazala razumevanja. Angela Merkel je na prvi balkanski turneji obiskala tudi Hrvaško. Najprej je obiskala Zagreb, da se Beograd ne bi počutil manj pomembnega in da bi bila turneja uravnotežena, pa je prespala v srbski prestolnici.