Nesodelovanje, ki ogroža varnost

Tillerson je izjavil to, kar Moskva odločno zanika: da v Donbasu oborožuje, vodi in usposablja protivladne enote in se z njimi družno bori.

Objavljeno
08. december 2017 03.11
Posodobljeno
08. december 2017 15.11
B. Č.
B. Č.

Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je včeraj izjavil, da se zunanjim ministrom držav Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), ki so se v četrtek zbrali na Dunaju, ni uspelo uskladiti o izjavi o podpori izpolnjevanju minških sporazumov (o reševanju krize na jugovzhodu Ukrajine) zaradi »destruktivnih stališč« ukrajinskih oblasti. Hkrati pa je »vrsto« svojih evropskih kolegov kritiziral, češ da izrabljajo »neutemeljeno retoriko o ruski propagandi«, da bi se izognili odgovornosti za svoje številne grobe kršitve osnovnih načel Ovseja.

Dolgoletni prvi mož ruske diplomacije, ki Kijev obtožuje, da noče izpolniti enega od minških sklepov o neposrednem pogajanju z uporniki v Donbasu, se je ob robu ministrskega srečanja pogovarjal tudi s svojima kolegoma iz ZDA in Ukrajine. A pogovori niso obrodili sadov. Ameriški zunanji minister Rex Tillerson je sestanek z Lavrovom sicer pozitivno ocenil, a je v svojem uradnem nastopu pred svojimi kolegi izjavil prav to, kar Moskva odločno zanika: da v Donbasu oborožuje, vodi in usposablja protivladne enote in se z njimi družno bori.

»Nikoli ne bomo priznali ruske okupacije in poskusa aneksacije Krima,« je dejal Tillerson in napovedal, da ZDA protiruskih sankcij ne bodo odpravile vse dotlej, dokler »Rusija ne vrne popolnega nadzora nad polotokom Ukrajini«.

Sebastian Kurz, sedanji zunanji minister in bodoči premier letos predsedujoče Ovseju Avstrije, je že v uvodu srečanja previdno napovedal njegovo »uspešnost«. »Ovse je danes bolj kot kdaj prej pomemben za ohranitev varnosti, a med našimi državami se nadaljuje kriza nezaupanja. V naši organizaciji je ostalo le še malo iskrenega dialoga in sodelovanja, čeprav bi izzivi, s katerimi se spopadamo, potrebovali takojšnje in premišljene odzive,« je dejal Kurz.