»Nikoli ne bomo obrnili hrbta tistim, ki potrebujejo zaščito«

Avstrijska notranja ministrica meni, da bi morali okrepiti pritisk na članice Unije, ki ne izkazujejo solidarnosti.

Objavljeno
31. avgust 2015 17.42
Begunci, Grčija
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Bruselj − Evropski voditelji so danes veliko pozornosti namenili begunski krizi.

Evropa ne bo nikoli obrnila hrbta tistim, ki potrebujejo zaščito, je danes ob obisku francoskega mesta Calais, kjer je zbranih veliko število migrantov, ki poskušajo doseči Veliko Britanijo, dejal podpredsednik evropske komisije Frans Timmermans. Napovedal je tudi, da bo Bruselj Franciji zagotovil dodatnih pet milijonov evrov za pomoč pri soočanju z navalom migrantov.

Francoski premier Manuel Valls, ki je prav tako obiskal Calais, pa je dejal, da mora EU ostro ukrepati proti tihotapcem ljudi in nezakonitim priseljencem. Opomnil je tudi, da preveč držav noče pomagati, kar je v nasprotju z evropskim duhom. »Tega ne moremo sprejeti,« je dodal. Ob tem je izpostavil potrebo po namestitvi mejne straže na zunanjih mejah EU. »Moramo razmisliti o potrebi po evropski mejni straži, še posebej na kriznih območjih. Schengen ne pomeni samo odprave notranjih meja, ampak tudi okrepitev nadzora naših zunanjih meja,« je povedal francoski premier.

Ob države, ki niso pripravljene prevzeti svojega dela bremena, se je danes obregnila tudi avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner, katere država se je zaradi tragedije, ki se je prejšnji teden zgodila na avtocesti A4, nedaleč od mesta Parndorf, znašla v središču begunske krize. Avstrijska notranja ministrica meni, da bi morali okrepiti pritisk na članice Unije, ki ne izkazujejo solidarnosti in odgovornosti. Državam, ki niso pripravljene prevzeti svojega dela bremena oziroma zavračajo uvedbo kvot za prerazporeditev beguncev, bi moral Bruselj po njenem mnenju zmanjšati finančno pomoč.

Razporeditev beguncev po EU s sistemom kvot je sicer včeraj odločno zavrnil češki premier Bohuslav Sobotka, danes pa je enako storil tudi njegov slovaški kolega Robert Fico. To stališče menda delita tudi preostali članici Višegrajske četverice, katerih premieri se bodo na temo migrantov sešli konec tedna, Poljska in Madžarska.

Nemška kanclerka Angela Merkel je članice EU medtem pozvala, naj naredijo več in si razdelijo breme migrantov, ki dosegajo Evropo. »Premakniti se mora celotna Evropa, njene države pa si morajo razdeliti odgovornost za begunce, ki iščejo azil,« je dejala. Če Evropi spodleti, bo uničena njena vez človekovimi pravicami, je opozorila. Priznala je tudi, da begunska kriza najverjetneje ne bo rešena hitro, zato je državljane pozvala, naj bodo potrpežljivi.