Nizozemci zavrnili sporazum z Ukrajino, veljavnost negotova

Izid vzporednih volitev kaže, da je večina Nizozemcev na referendumu glasovala proti ratifikaciji pridružitvenega sporazuma z Ukrajino.

Objavljeno
06. april 2016 23.49
Jure Kosec
Jure Kosec
Haag − Nizozemski volivci so na današnjem posvetovalnem referendumu z veliko večino glasov zavrnili ratifikacijo pridružitvenega sporazuma z Ukrajino, kažejo izidi vzporednega glasovanja. Proti sporazumu se je po navedbah nizozemske javne televizije NOS izreklo kar 64 odstotkov volilnih upravičencev, 36 odstotkov pa jih je glasovalo za njegovo potrditev.

Razmerje oddanih glasov še ne ponuja odgovora na vprašanje, ali bo izid referenduma na koncu veljaven. Na volišča, ki so se zaprla ob 21. uri, je po navedbah NOS odšlo 29 odstotkov volivcev, prag veljavnosti pa je postavljen pri 30 odstotkih. Končni odgovor o tem, ali bo nizozemski parlament moral še enkrat razpravljati o pridružitvenem sporazumu z Ukrajino, bodo, kot kaže, dali šele uradni rezultati.

Izid glasovanja bodo mnogi v vsakem primeru razumeli kot nov udarec Bruslju. Nezadovoljstvo s stanjem evropskega projekta je bilo eden od ključnih razlogov, zakaj so Nizozemci danes odšli na volišča. Predlagatelji referenduma so med kampanjo priznali, da je njihov namen predvsem opozoriti na demokratični deficit pri sprejemanju odločitev znotraj Evropske unije. Da v ozadju referendumskega vprašanja stojijo širši pomisleki o prihodnosti EU, je danes na enem od volišč priznal tudi nizozemski premier Mark Rutte.

Politične stranke za, javnost proti

Izid nizozemsko politiko, predvsem pa vlado, ki trenutno predseduje svetu EU, postavlja v hudo zadrego. Vse glavne politične stranke, z izjemo evrofobičnih svobodnjakov Geerta Wildersa (PVV), so med referendumsko kampanjo podprle ratifikacijo sporazuma, a jim velikega števila volivcev s svojimi argumenti ni uspelo prepričati.

Predstavniki vlade so v zadnjih tednih ponavljali, da gre zgolj za posvetovalni referendum in da njegov rezultat ni zavezujoč. Toda z bližanjem referendumskega dne je nervoza naraščala, še posebno ker so javnomnenjske raziskave kazale, da utegne sporazum pasti.

Največja vladna stranka, liberalna VVD, iz katere prihaja premier Rutte, je pred glasovanjem nakazala, da je v primeru tesne zmage evroskeptičnega tabora izid referenduma pripravljena ignorirati, poroča Reuters. Toda njeni koalicijski partnerji laburisti so, nasprotno, zatrdili, da bodo njihovi poslanci spoštovali voljo volivcev ne glede na to, kakšna bo.

Predlagatelji referenduma bodo izid proslavili kot zmago neposredne demokracije v boju z bruseljskim aparatom. Manj navdušeni nad njim bodo evropski uradniki, ki so v zadnjih tednih in mesecih opozarjali pred negativnimi posledicami zavrnitve, prepričani, da bo z njo največ pridobila Rusija, velika nasprotnica ukrajinskega približevanja EU.

Današnji referendum je prvi po letu 2005, ko so Nizozemci glasovali o predlogu nove evropske ustave in ga zavrnili.