Norveška desnosredinska koalicija razglasila zmago na volitvah

Kot kaže, je premierkina konservativna stranka skupaj z zaveznicami osvojila 89 od 169 sedežev.

Objavljeno
12. september 2017 12.07
reu NORWAY-BREIVIK/
Mo. Č., STA
Mo. Č., STA
Desnosredinska koalicija dosedanje norveške premierke Erne Solberg je v ponedeljek razglasila zmago na parlamentarnih volitvah. Izid je bil glede na skoraj vse preštete glasove tesen, a so tudi opozicijski laburisti že priznali poraz, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Kot kaže po 95 odstotkih preštetih glasovnic, je premierkina konservativna stranka skupaj s protipriseljensko partnerico Stranko napredka in še dvema desnosredinskima zaveznicama osvojila 89 od 169 sedežev v parlamentu. Doslej so jih sicer imeli 96.

Laburisti ostajajo največja stranka

Opoziciji z voditeljem laburistov Jonasom Gahrejem Storejem na čelu se obeta 80 sedežev. 57-letni milijonar Store, ki je v preteklosti zasedal tudi položaj zunanjega ministra, je že priznal poraz in dejal, da je to zanje veliko razočaranje. Njegova stranka je izgubila šest sedežev, a ostaja največja v državi.

Konservativna stranka ob izgubi sedmih sedežev ostaja druga največja. Solbergovi je sicer kot prvi konservativni premierki v 30 letih uspelo osvojiti drugi zaporedni mandat. »Ponovna izvolitev pomeni, da si zmagal s svojimi lastnimi politikami,« je po poročanju nemške tiskovne agencije DPA dejala v ponedeljek.

Solbergova je na oblasti od leta 2013 in je vodila kampanjo z obljubo kontinuitete. Obljublja tudi več delovnih mest, boljše javne storitve in več sredstev za obrambo in policijo.

Manjše stranke dobile več glasov

Volilni izid je bil precej odvisen od tega, ali bosta manjši zaveznici Solbergove − liberalci in krščanski demokrati − presegli štiriodstotni prag, kar jima je naposled uspelo. Na volitvah sta sicer precej glasov pridobili predvideni koalicijski partnerici laburistov, Socialistična leva stranka in Stranka centra.

Konservativci in laburisti imajo podobna stališča glede številnih vprašanj, med drugim glede nadaljevanja naftnih dejavnosti na arktičnem območju in ohranjanja tesnih odnosov z Evropsko unijo. Store je sicer napovedal, da bo zvišal davke za bogate, s čimer je hotel okrepiti socialno državo in zmanjšati neenakost v družbi.

Na volitvah so se potrdile napovedi o tesnem izidu in slabšem rezultatu kot pred štirimi leti tako za konservativce kot laburiste, medtem ko so manjše stranke dobile več glasov.