Nova politična energija v Španiji: Zmoremo

Medtem ko stari politični Madrid ubira že ničkolikokrat preigrane tone, se sveža politična energija kopiči v mladi stranki Podemos.

Objavljeno
18. november 2014 19.59
SPAIN-PODEMOS-PARTIES-VOTE
R. Z., Delo
R. Z., Delo

Medtem ko stari politični Madrid ubira že ničkolikokrat preigrane tone, se sveža politična energija − po smeri radikalno leva − kopiči v mladi stranki Podemos; v prevodu Zmoremo. V nedeljo so na mesto generalnega sekretarja stranke, ki je izšla iz gibanja Ogorčenih (Indignados), izvolili Pabla Iglesiasa. Dobil je več kot 95.000 članskih glasov, kar pomeni 89 odstotkov podpore. Hkrati so izvolili 62-članski državljanski svet, stranka pa ima tudi 17 regionalnih predstavnikov, po enega v vsaki avtonomni skupnosti. Cilj, ki so si ga zastavili v Podemosu, je jasen: dobiti splošne volitve prihodnje leto in spremeniti politično podobo Španije. V novi politični strukturi, ki se je odlično odrezala že na evropskih volitvah, bodrijo državljane s sloganom: Da, zmoremo.

Šestintridesetletnega Pabla Iglesiasa, po poklicu profesorja političnih ved, so španski volivci na majskih volitvah postavili v evropski parlament s še štirimi kolegi iz Podemosa. Verjamejo jim, ko pravijo, da hočejo opraviti s sistemom, ki se zaradi korupcije seseda vase. »Podemos ni politična izkušnja, ampak je neposredni rezultat zloma režima oligarhov,« pravi Pablo Iglesias, ki se, med drugim, zavzema za ponovno nacionalizacijo − po nareku desnice − privatiziranih javnih podjetij, za prestrukturiranje dolga, za reformo ustave iz leta 1978 in prav tako za odpravo monarhije. Ob stopnjevanju independentističnega gibanja v Kataloniji je tudi prepričan, da bi utegnila biti najboljša rešitev: »Španija narodov«. Da je smer, ki jo ubirajo v Podemosu, prava, jim, kakor so pred kratkim zapisali v francoskem Mondu, priznava tudi »brat po političnem srcu« Jean-Luc Mélenchon, prvi mož francoske Stranke levice.

Stranka Podemos, ki so jo osnovali januarja letos, postaja glas obupanih in razočaranih Špancev, glas tistih, ki se dojemajo kot največje žrtve varčevalne politike, in tudi vseh, ki so morali zaradi krize v tujino s trebuhom za kruhom. Širi se pospešeno, zato analitiki poudarjajo, kako bo zagotovo del prihodnje vladajoče koalicije, kakršna koli že bo. Nekateri primerjajo Pabla Iglesiasa z nekdanjim premierom in voditeljem socialistov (PSOE) Felipejem Gonzálesom v mladih letih ..., ko se je diktatura preobrazila v moderno demokracijo in so v tranziciji ključno vlogo odigrali socialisti. Zdaj, ko je jasno, da po starem ni mogoče naprej, tudi socialistično levico, ki se je vmes izpela, izziva vse močnejši Podemos.