Obupani priseljenci izkoristili prometni kaos

Še en »povsem običajen dan v Calaisu« je opozoril na čedalje bolj nevzdržne razmere v taboriščih v okolici mesta.

Objavljeno
24. junij 2015 09.17
BRITAIN-CHANNEL/
Jure Kosec, zunanja politika
Jure Kosec, zunanja politika
Calais − Prometne linije čez Rokavski preliv so bile večji del včerajšnjega dne prekinjene, medtem ko je na stotine iskalcev azila izkoristilo prometni kaos, ki ga je povzročila stavka francoskih pristaniških delavcev, in se poskušalo vkrcati na tovorna vozila, namenjena v Združeno kraljestvo.

Popoldne so iz Calaisa, kjer so tovornjaki in osebni avtomobili po več ur stali v prometnih zamaških, prihajali neverjetni posnetki ljudi, nezakonitih migrantov, ki so množično vdirali v stoječa ali počasi vozeča tovorna vozila. Medtem ko so nekateri vozniki tovornjakov dogodke opisali kot povsem običajen dan v Calaisu, so jih nevladne in humanitarne organizacije predstavile kot nov dokaz čedalje bolj nevzdržnih razmer v taboriščih v okolici mesta, kjer po njihovih ocenah živi okoli 3000 ljudi, med njimi tudi veliko žensk in otrok. Migranti so po pisanju časnika Guardian čedalje bolj obupani nad svojim položajem. Da bi dosegli svojo končno destinacijo, so pripravljeni sprejemati čedalje večja tveganja.

Britansko zunanje ministrstvo je voznike in potnike, namenjene v Veliko Britanijo, opozorilo, naj imajo vrata in okna tovornjakov zaklenjena, ko stojijo na mestu. Iz britanskega združenja avtoprevoznikov so medtem opozorili pred povečano možnostjo nastanka nesreč. »Med priseljenci je ogromno prerivanja. Vsi si želijo čim prej priti na tovornjake. Nesreč za zdaj nismo videli, a položaj ni dober,« je dogajanje komentiral njihov predstavnik.

Čeprav se je stavka francoskih pristaniških delavcev končala ob 21. uri, se razmere v prometu še niso umirile.

Poleg rednih trajektnih povezav med pristaniščema v Calaisu in Doverju je bil ustavljen tudi ves železniški promet v predoru Eurotunnel, potem ko so delavci francoskega trajektnega podjetja vdrli na tire in v enega od železniških terminalov, kjer so tudi zanetili manjši požar. Posledica protestov so bile velike zamude, ki so jih občutili potniki na obeh straneh Rokavskega preliva.