Odkrili novo množično grobišče srebreniških žrtev

Gre za sekundarno grobišče, v katerega so prenašali posmrtne ostanke iz doslej največjega odkritega množičnega grobišča v Tomašici.

Objavljeno
02. september 2015 20.05
Srebrenica, Potočari, spomeniki, pokopališče, genocid
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Sarajevo − Na vzhodu Bosne in Hercegovine v bližini mesta Prijedor so odkrili več množičnih grobišč z časa vojne. V enem od grobišč Jakarina Kosa so med dvomesečnimi izkopavanji odkrili približno 80 delov žrtev genocida v Srebrenici, piše Slovenska tiskovna agencija.

Po poročanju medijev v BiH gre za sekundarno grobišče, v katerega so prenašali posmrtne ostanke iz doslej največjega odkritega množičnega grobišča v Tomašici. Državno tožilstvo BiH je sporočilo, da se bodo izkopavanja v Jakarini Kosi nadaljevala. Izkopavanja sicer potekajo na težkem terenu, kjer so med drugim zakopane tudi neeksplodirane mine. Tožilstvo meni, da bodo na tem območju našli posmrtne ostanke še večjega števila žrtev, še piše STA.

Genocid v Srebrenici velja za najhujši zločin na evropskih tleh po koncu druge svetovne vojne. Potem ko so Združeni narodi aprila 1993, med vojno v BiH, Srebrenico razglasili za varovano območje, da bi jo obvarovali pred srbsko zasedbo, se je v mesto po nekaterih ocenah zateklo 45.000 Bošnjakov. Vojska bosanskih Srbov pod poveljstvom generalov Radislava Krstića in Ratka Mladića je kljub statusu varovanega območja izvedla ofenzivo na mesto, ki se je začela 6. julija 1995, končala pa pet dni pozneje.

Med tem časom so prebivalci zapustili mesto in se, z izjemo nekaj tisoč moških − od 10.000 do 15.000 −, ki so se v strahu za življenje skozi gozdove peš odpravili proti Tuzli, zatekli v Potočare, kjer je imel svoj sedež nizozemski bataljon modrih čelad, zadolžen za varovanje enklave. A modre čelade so se ob odsotnosti mednarodne podpore uklonile pritisku srbskih sil in begunce prepustile srbskim generalom in vojakom, ki so ženske, otroke in starejše s konvoji prepeljali na tako imenovano bošnjaško ozemlje, moške pa zadržali.

Padcu Srebrenice je sledil najhujši pokol v Evropi po drugi svetovni vojni, med katerim je bilo ubitih približno 8000 muslimanskih moških in dečkov. Haaško sodišče je januarja 2007 ta poboj označilo za genocid, nizozemsko sodišče pa je julija lani del odgovornosti zanj pripisalo tudi Nizozemski in ji naložilo plačilo nadomestila.