Pritiski na socialdemokrate za rešitev Merklove

V SPD naj bi se o možnosti velike koalicije pogovarjali čez dva tedna na kongresu.

Objavljeno
23. november 2017 13.41
Germany Siemens
Barbara Kramžar, Berlin
Barbara Kramžar, Berlin

Berlin - Predsednik nemških socialdemokratov Martin Schulz je danes končal pogovore s predsednikom države Frank-Walterjem Steinmeierjem, ki išče rešitev za vladno krizo po propadu jamajških pogajanj med CDU/CSU, liberalci in zelenimi. Prvak SPD še ni sporočil, ali bodo kljub odločitvi za opozicijo rešili kanclerko Angelo Merkel, a so pritiski na njihovo odpoved opoziciji veliki.

Ne le predsednik Steinmeier, tudi mnogi drugi Nemci niso naklonjeni novim volitvam. Zaradi političnih zapletov v Berlinu so jezni tudi v gospodarstvu in predstavniki znamenitih majhnih in srednje velikih podjetij, ki so hrbtenica razvoja in blagostanja države, pozivajo k čim hitrejšemu sestavljanju nove vlade. »Vse drugo je za gospodarstvo nesprejemljivo in škodljivo za našo demokracijo,« verjame predsednik združenja Mittelstand Mario Ohoven.

Nekdanji predsednik evropskega parlamenta Martin Schulz, pod katerim je SPD na septembrskih volitvah dobila komaj 20,5 odstotka, je za najslabši položaj svoje stranke po letu 1949 obtožil veliko koalicijo s konservativno unijo CDU/CSU kanclerke Angele Merkel in je že na večer volitev v bundestag razglasil umik v opozicijo. V SPD so ta korak upravičevali z besedami, da opozicije ne bodo prepustili nacionalistični Alternativi za Nemčijo, a po dveh velikih koalicijah z Angelo Merkel mnogi socialdemokrati verjamejo, da v sodelovanju z njo le izgubljajo.

Enako verjamejo liberalci, ki so po koaliciji s konservativno unijo celo izpadli iz bundestaga, zdaj pa, ko so se vrnili vanj, nočejo veljati za »koristne idiote za veliko koalicijo z nekaj zelenega«, je njihov voditelj Christian Lindner ocenil v reviji Focus. Za propad tako imenovanih jamajških pogajanj sicer krivijo zelene in poudarjajo, da programske razlike med njimi ne dovoljujejo obnovitve jamajških pogajanj, prepričani pa so tudi, da jih pri »načelnem stališču« podpirajo volivci. A Nemčija se je po košarici liberalne FDP za »jamajško« koalicijo znašla v vladni krizi in pred novimi volitvami jo lahko reši le ponovna velika koalicija med konservativno unijo in SPD ali pa socialdemokratska podpora manjšinski vladi Angele Merkel.


Na pogovore o povolilni politični situaciji je danes k nemškemu predsedniku Steinmeierju prišel vodja socialdemokratov Schulz. Foto: Kay Nietfeld/dpa via AP

Za kanclerko so edina tolažba zeleni

Krščanskodemokratska prvakinja je že povedala, da bi bila takšna vlada nestabilna in ji zato ni preveč naklonjena, pri tem pa jo podpira vplivni socialdemokratski premier Spodnje Saške Stephan Weil, ki je v Hamburgu pravkar ustoličil veliko koalicijo pod svojim vodstvom. »Ne morem se spomniti, da bi bilo kaj takšnega v resnici kronano z uspehom,« o manjšinski vladi meni Weil, z njim in zunanjim ministrom Sigmarjem Gabrielom, ki tudi ne velja za načelnega nasprotnika velike koalicije, se je pred odhodom v predsedniški grad Bellevue srečal Martin Schulz.

Nemški komentatorji domnevajo, da je tudi Steinmeier Schulza nagovarjal k čimprejšnjemu srečanju z Angelo Merkel, o možnosti velike koalicije pa naj bi se socialdemokrati pogovarjali čez dva tedna na kongresu svoje stranke. Iz socialdemokratskih krogov je slišati, da bodo v SPD v tem primeru za enega najvišjih pogajalcev imenovali hamburškega župana Olafa Scholza, ki je kritiziral volilno strategijo svoje stranke. Čeprav ni nikogar imenoval po imenu, je bil oktobrski dokument mogoče razumeti kot kritiko Martina Schulza.

»Kenijska« koalicija?

Za dolgoletno kanclerko Angelo Merkel so zdaj edina tolažba zeleni, ki so še naprej pripravljeni na pogovore o vladni koaliciji, čeprav je to bolj slaba tolažba, saj skupaj še zdaleč nimajo dovolj glasov za večino. Nekateri zato že omenjajo »kenijsko« koalicijo po črni, rdeči in zeleni barvi zastave te države, ki bi veliki koaliciji med socialdemokrati in konservativci pridružila zelene.


Krščanskosocialni prvak Horst Seehofer zapušča predsedniško palačo po pogovorih z nemškim predsednikom. Foto: Reuters

Težave z begunci in zastojem pri reformah

A so zaradi pomika v levo sredino krščanskodemokratsko prvakinjo že napadali v lastni stranki, pomladek CDU iz Dortmunda in Düsseldorfa pa spet zahteva njen odstop. Poleg tega jo nameravajo liberalci udariti, kjer najbolj boli: pri begunski krizi, ki je tudi povzročila njene sedanje težave. Lindner je napovedal zakonsko pobudo za podaljšanje prepovedi priseljevanja družinskih članov beguncev z omejeno zaščito, tistih torej, ki so pribežali zaradi vojn in ne zaradi osebnega preganjanja. Marca prihodnje leto se bo ta prepoved iztekla, Lindner pa verjame, da Nemčija nima dovolj kapacitet za njihovo uspešno integracijo. FDP bi privolila v izjeme le v najhujših človekoljubnih primerih ali pri tistih, ki lahko preživljajo svoje družine.

Kanclerkinih težav z begunci ni konca, saj zdaj po poročilu časopisa Die Welt pri ministrstvu za družino navajajo, da je več kot štirideset odstotkov domnevno mladoletnih migrantov v resnici starejših od osemnajstih let. Zeleni pa se zaradi politične krize v Berlinu bojijo tudi zastojev na evropski ravni in Merklovo pozivajo, naj se kljub domačim težavam izreče o reformah EU. A tudi evropski komisar Günther Oettinger pričakuje zastoje pri reformah evrskega območja in drugih, ki si jih ni mogoče predstavljati brez nemškega sodelovanja, med njimi pri reformah politike do priseljevanja.

Tudi Seehofer brez politične podpore

Vse oči pa niso uprte le v Berlin, ampak tudi v München, kjer se odloča o usodi ministrskega predsednika Horsta Seehoferja, ki se je zaradi velike izgube glasov na volitvah za tradicionalno vladajočo CSU tudi znašel v ognju kritik. V CSU so zavrnili poročanje lokalnih medijev, da bo sedanji krščanskosocialni prvak vodstvo bavarske vlade prepustil svojemu finančnemu ministru Markusu Söderju, sam pa naj bi si želel ostati predsednik CSU. A je Seehoferja v preteklih dneh ostro napadala tudi ministrica za gospodarstvo Ilse Aigner in dolgoletnemu bavarskemu voditelju se še naprej majejo politična tla pod nogami.