OECD poziva k upočasnitvi javnofinančne konsolidacije

Izpolnjevanje strogih zahtev v državah, kot sta Italija in Francija, bi dodatno zavrlo gospodarsko rast in tvegalo novo recesijo.

Objavljeno
25. november 2014 14.34
ITALY-VATICAN-MOON-FEATURE
B. K., gospodarstvo, STA
B. K., gospodarstvo, STA
Pariz – Šibka gospodarska aktivnost v območju evra predstavlja veliko nevarnost za svetovno gospodarstvo, ugotavlja Organizacija za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD). Da bi preprečila novo recesijo, poziva k večji fleksibilnosti pri proračunskih zahtevah v državah, kot sta Francija in Italija.

Če bi dve pomembni evropski gospodarstvi, kot sta Francija in Italija, prisilili k izpolnitvi strogih evropskih proračunskih kriterijev, bi po mnenju OECD to še dodatno zavrlo gospodarsko aktivnost in območje z evrom morebiti celo pahnilo v novo recesijo.

Sicer pa je OECD proračunske načrte Francije in Italije za prihodnje leto označil kot primerne. V petek bo ocene proračunskih načrtov članic območja evra predstavila še evropska komisija.

Zaradi proračunskih zahtev je nastal razkorak med Berlinom in Parizom, saj Nemčija močno zagovarja proračunsko disciplino, Francija pa si želi ohlapnejših pravil.

Francija za leto 2015 načrtuje proračunski primanjkljaj v višini 4,3 odstotka BDP, kar je krepko nad ciljno zgornjo mejo EU, ki znaša tri odstotke BDP. Italija se je medtem znašla pod drobnogledom zaradi počasnega izvajanja strukturnih reform, s katerimi bi zmanjšala ogromen javni dolg (133,4 odstotka BDP).

Kot kaže, se je OECD zdaj postavil na stran Francije in Italije ter pozval območje evra k upočasnitvi javnofinančne konsolidacije, s čimer bi preprečili nadaljnje stagniranje gospodarske aktivnosti. Pozval je tudi k dodatnim ukrepom za zvišanje gospodarske rasti evrskega območja, saj bi padec aktivnosti močno vplival na globalno gospodarsko rast.

OECD je v polletnem poročilu znižal napoved globalne gospodarske rasti za letošnje leto za desetinko odstotne točke na 3,3 odstotka. V prihodnjem letu bo gospodarska rast po napovedih organizacije 3,7-odstotna, s čimer je OECD svojo prejšnjo napoved znižal za 0,2 odstotne točke.

V območju evra naj bi bila rast letos 0,8-odstotna, v prihodnjem letu pa 1,1-odstotna.

Med drugim je OECD občutno znižal pričakovano gospodarsko rast Nemčije. Za 2015 tako pričakuje le še 1,1-odstotno rast največjega evrskega gospodarstva, medtem ko je še maja napovedoval 2,3-odstotno krepitev nemškega BDP.

Razlog za občutno nižja pričakovanja so kriza v evropskih pomembnih trgovinskih partnericah Nemčije, padec investicij na Kitajskem in ukrajinska kriza, ki je zaostrila odnose med zahodnimi državami in Rusijo.