Oettinger zaradi medijske reforme poziva k ukrepom proti Poljski

Komisar za digitalno gospodarstvo in družbo meni, da bi morali proti Varšavi sprožiti ustrezne evropske ukrepe.

Objavljeno
03. januar 2016 15.43
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Bruselj − Nova poljska medijska zakonodaja še naprej buri duhove. Evropski komisar za digitalno gospodarstvo in družbo Günther Oettinger je po navedbah časnika Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) zaradi nje že pozval k ostrejšemu ukrepanju proti poljski vladi.

Oettinger meni, da nova poljska medijska zakonodaja, ki vladi podeljuje nadzor nad državnimi mediji, krši skupne evropske vrednote, zato se je zavzel, da bi proti Varšavi aktivirali tako imenovani mehanizem za varstvo pravne države. Postopek je bil uveden leta 2014, da bi osemindvajseterico obvaroval pred samovoljo njenih članic. Če namreč katera od njih ne bi upoštevala sprememb, ki bi jih predlagala evropska komisija, bi lahko ta proti njej sprožila postopek zaradi kršenja temeljnih evropskih vrednot. Postopek bi lahko po pisanju FAZ v skrajnem primeru pripeljal do odvzema glasovalnih pravic članice.

Kot je v pogovoru za nemški časnik še ocenil Oettinger, za aktivacijo tega mehanizma in spremljanje potez Varšave obstajajo številni razlogi. Po navedbah časnika je predsednik evropske komisije Jean-Claude Juncker to vprašanje zato že uvrstil na agendo naslednjega srečanja komisije, predvideno za 13. januar.

Kot smo že poročali, nova poljska medijska zakonodaja predvideva preoblikovanje javne televizije TVP, javnega radia PR in tiskovne agencije PAP. Ti so zdaj organizirani kot državna podjetja, postali pa naj bi »nacionalni kulturni inštituti«. V okviru tega naj bi več pozornosti namenjali poljski zgodovini in kulturi, dobiček pa naj jih ne bi več zanimal.

V prvi fazi je predvidena menjava vodstva teh medijev, pri čemer bo pri imenovanju novih šefov več besede dobila vlada oziroma parlament. O vsebinah in zaposlovanju naj bi odločal nov nacionalni medijski svet, katerega člane bosta imenovala parlament in predsednik države. V drugi fazi je zatem predvidena vzpostavitev nove organizacijske strukture in sistema financiranja nacionalnih medijev.

Nova medijska zakonodaja, ki jo mora za uveljavitev sicer podpisati še poljski predsednik Andrzej Duda, je poskrbela za precej razburjenja − proti njej so že protestirale organizacije za človekove pravice in novinarska združenja, zaradi nje pa so protestno odstopili direktorji štirih programov poljske javne televizije, je poročala STA.