Pakt s hudičem se vrača kot bumerang

Protesti skrajne desnice v kar 17 mestih po Ukrajini so napoved vojne oblastem. 

Objavljeno
13. julij 2015 16.46
Polona Frelih, zunanja politika
Polona Frelih, zunanja politika

Pripadniki ukrajinske skrajnodesničarske organizacije Pravi sektor, ki kot prostovoljci sodelujejo v »protiteroristični operaciji« na vzhodu države, so napovedali vojno ukrajinskim oblastem. Demonstracije so pripravili v kar 17 ukrajinskih mestih, tudi v glavnem mestu Kijevu.

Zgodilo se je to, na kar poznavalci ukrajinskih skrajnih nacionalističnih gibanj opozarjajo že dolgo. Prostovoljnih bataljonov, v katerih sodelujejo ultranacionalisti in neonacisti, ni več mogoče nadzirati. Njihovo doslej največjo mobilizacijo je sprožil strelski obračun v kraju Mukačevo na zahodu Ukrajine, ki je le slabih 70 kilometrov oddaljen od meje s Slovaško in Madžarsko. V tako imenovanem Zakarpatju je zaradi geografske lege vedno cvetelo tihotapstvo, zdaj, ko je po površini največja evropska država praktično bankrotirala, pa prihaja do sporov za nadzor nad tihotapskimi potmi in kanali. Minuli konec tedna sta bila v oboroženem obračunu ubita dva pripadnika Pravega sektorja, štirje pa so bili ranjeni.

Nič se ni spremenilo

»Danes smo bili v Ukrajini priča izjemnemu dogodku, ki utegne spremeniti tok zgodovine. V Mukačevu so poskušali Pravi sektor fizično uničiti. To so poskušali kriminalci, ki delajo za prodajalca mamil in tihotapca Mikhajla Lanjo, ki je bil prej član Stranke Regij (stranka odstavljenega predsednika Viktorja Janukoviča), zdaj pa je član ukrajinskega parlamenta. Nosili so policijske uniforme,« je Pravi sektor v sporočilu ukrajinskemu narodu zatrjeval, da so jih napadli, ker so stopili na rep tihotapskim poslom lokalnih veljakov. Lanjo obtožbe zanika in vztraja, da se je s pripadniki Pravega sektorja sestal zaradi pogovorov o namestitvi njihovih pripadnikov, ki se vračajo z vojnega območja, neodvisni poznavalci pa povedo, da se tako Pravi sektor kot lokalni politiki ukvarjajo s spornimi posli, za katere se je med njimi vnel spopad. Ukrajinski notranji minister Arsen Avakov vztraja, da je Pravi sektor prvi začel streljali na policijska vozila, kar je označil za »teroristično dejanje«.

Na zaušnico se je Pravi sektor odzval izjemno burno, predvsem pa nemudoma. Z vojnega območja so odpoklicali vse svoje pripadnike, ki demonstrirajo tudi pred predsedniško palačo v Kijevu. »Pod vladavino Porošenka se ni nič spremenilo v primerjavi s predsedovanjem njegovega predhodnika Viktorja Janukoviča. Aktualni predsednik je kriv za kaos, umore, korupcijo, nezadostno lustracijo, vrnitev uradnikov iz obdobja Janukoviča, pomanjkanje reform in vse ostalo, kar se trenutno dogaja,« je na tiskovni konferenci poudaril tiskovni predstavnik Pravega sektorja Artjom Skoropadski. Po njegovih besedah so zaradi napetosti z ukrajinsko oblastjo mobilizirali kar deset tisoč svojih aktivistov, od rezervnih bataljonov v Lvovi, Krivem rogu in drugih krajih po državi kot tiste, ki na vzhodu države sodelujejo v bojih.

Ukinitve vizumov za vstop v EU ne bo

»Naši bratje so ukrepali v okviru potrebne obrambe,« jih je v bran vzel voditelj Pravega sektorja Dmitri Jaroš, ki se je o umiritvi napetosti v Mukačevu pogajal s Porošenkom, Avakovom ter vodjem ukrajinske varnostno-obveščevalne službe SBU Vasilijem Hricakom.

Pakt s hudičem, ki so ga za potrebe vojne v Donbasu z ukrajinskimi nacionalisti sklenile oblasti, se vrača kot bumerang. V zadregi je tudi Evropska unija, ki si je ves čas zatiskala oči o obstoju skrajnih elementov v Ukrajini. Zdaj so le 70 kilometrov od meje z Unijo poskrbeli za oborožen incident. »Ukrajinske oblasti so odgovorne za to, da ne Evropska unija ne bo ukinila vizumov za Ukrajince. Bruselj smo več mesecev prepričevali, da so varnostna tveganja majhna,« je trpko ugotavljal pooblaščeni ukrajinski veleposlanik Dmitrij Kuleba.

V Rusiji, ki že od vsega začetka opozarja na grožnjo skrajne desnice v Ukrajini, škodoželjno ugotavljajo, »da se Kijev pač ne bo mogel več kar tako znebiti neonacistov, ki so samo še enkrat pokazali svoj banditski obraz,« kot je na twitterju zapisal odposlanec ruskega ministrstva za človekove pravice Konstantin Dolgov.