Palača za preskok Evrope v nove čase

Futuristična stavba Europa, zgrajena za 321 milijonov evrov, je kot krpanka, ki simbolizira raznolikost EU.

Objavljeno
07. december 2016 22.29
Belgija, Bruselj, 2016, EU parlament
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj
Bruselj – Delavci opravljajo še zadnja dela, na zaslonih so informacije o zasedanjih, v palači je močan vonj po novem. Stoji nasproti sedeža evropske komisije v poslopju Berlaymont, imenuje se Europa in kmalu bo postala središče političnega dogajanja in odločanja v EU.

V bruseljski evropski četrti v okolici Schumanovega krožišča prevladujejo dolgočasne »sive« stavbe s steklenimi pročelji. Četrt je nastajala desetletja brez pravega načrta in je po strukturi ločena od siceršnjega življenja Bruslja. V Europi bo sedež dveh institucij, ki predstavljata države članice: sveta EU, v katerem v različnih sestavah odločajo ministri, in evropskega sveta, v katerem voditelji članic na čelu s kanclerko Angelo Merkel in francoskim predsednikom Françoisem Hollandom na znamenitih vrhih začrtajo glavne linije politike EU.

Europa ima drzno arhitekturo. Je sodobna zgradba, s katero naj bi EU, ki nima svoje, denimo, Bele hiše, sredi vseh kriz dobila novo, svežo arhitekturno podobo. Središče konstrukcije ima obliko ogromne laterne, ki bo zvečer in zjutraj osvetljena. Zlobnejši govorijo raje o jajcu v kletki, vazi ali balonu, ki naj bi simboliziral življenje in delo bruseljskega uradništva in politike. Prilagojena je novim časom. Sosednja stavba Justus Lipsius, v kateri sta instituciji doslej imeli sedež, je bila načrtovana v osemdesetih in zgrajena v devetdesetih letih, v času, ko sta bili sestava in vloga EU še drugačni.

Evropski svet je še zasedal dvakrat na leto v predsedujočih članicah. Tedaj je bilo v Uniji dvanajst in nato petnajst članic. Zasedanja evropskega sveta so čedalje pogostejša, vsa potekajo v Bruslju. Lani, ko se je Unija spopadala z grško in begunsko krizo, je bilo vrhov kar dvanajst. V svetu EU in evropskem svetu je na leto kar 6000 zasedanj in sestankov članic na različnih ravneh. V laterni sredi nove palače so tri velike dvorane za zasedanja in deset manjših prostorov. Gradnja objekta je stala 321 milijonov evrov, zemljišče bodo odkupili od gostiteljice Belgije za en evro.

Navzven ima zgradba obliko kocke s pročeljem iz recikliranih lesenih okenskih okvirjev, skupaj okoli 3750 so jih zbrali na vseh koncih stare celine. So v različnih velikostih, videti so kot krpanka. Arhitekt zgradbe Philippe Samyn govori o povezovanju raznolikosti Evrope, zgodovine, trajnostnega razvoja. Zelenih značilnosti objekta ne primanjkuje. Njegova streha je pokrita z več kot 600 solarnimi paneli s skupno več kot 2000 kvadratnimi metri površine. Justus Lipsius in Europa naj bi postali največji proizvajalki solarne energije v Bruslju.

Več sproščenosti

Europa ni povezana le s palačo Justus Lipsius (z dvema mostič­koma), ki bo ostala v polnem pogonu, marveč tudi neposredno s prenovljenim delom palače Résidence, znamenite zgradbe v slogu art déco iz dvajsetih let. Orjaška palača ima bogato zgodovino. Zgrajena je bila kot stanovanjski objekt z bazenom, gledališčem, trgovinami. Med okupacijo Belgije je bil v njej sedež nemške vojske, po vojni jo je kupila država. V delu palače, ki je združen z novozgrajeno stavbo, bodo imele svoje prostore delegacije držav članic.

Tudi izbor barvnih kombinacij je za objekt, kakršen je središče evropskega odločanja, presenetljiv. Arhitektov prijatelj, belgijski umetnik Georges Meurant, je oblikoval preproge, strope, vrata s pisanimi barvami različnih likov. Tudi njihova podoba naj bi simbolizirala različnost EU. Voditelji članic bodo že tako zasedali v manjši dvorani kot doslej, saj na njihovih sestankih ni množice svetovalcev. Bodo pa v najbolj kriznih časih lahko dobili navdih s pogledom na pisane preproge in strope. Za diskretnejša, dvostranska srečanja, bodo na voljo še manjše dvorane.

Arhitekt Samyn je pred skupino časnikarjev govoril, kako je hotel ustvariti objekt, ki bi zagotavljal več sproščenosti in transparentnosti. Nobena od institucij, ki bodo imele v njem sedež, sicer ni znana po transparentnosti odločanja. Kvečjemu obratno. Ena od težav pri gradnji je bila podzemna železnica, ki vozi pod njim. Ker predora niso smeli obremenjevati, so se morali odločiti za »jajce« kot posebno konstrukcijo znotraj kocke. Med prednostmi objekta je, da je bil bolj ali manj zgrajen v okviru predvidenih stroškov in z zmernimi zamudami.

Nekdanji britanski premier David Cameron je gradnjo objekta Europa označil za razmetavanje davkoplačevalskega denarja. Njegova naslednica Theresa May – če bo ostala na položaju do uresničitve brexita – bo gotovo morala še velikokrat sedeti na sestankih v njem. Prvi vrh EU, ki bo izpeljan v Europi, bo predvidoma marca. V stavbi že potekajo prve dejavnosti, a na več bruseljskega političnega vrveža bo morala počakati do januarja. Čakanje na odgovor, ali bo EU v novi preobleki uspešnejša v boju s krizami, bo krepko daljše.