Papež na Poljskem: Bergoglio zbira mlade v Wojtylovi deželi

Pričakalo ga bo pol milijona mladih katolikov in dvajset tisoč varnostnikov.

Objavljeno
24. julij 2016 16.46
Tone Hočevar
Tone Hočevar

Čeprav se je zgodil München, pred njim pa Nica, še prej Bruselj in Pariz, zunaj Evrope pa so teroristični napadi še veliko hujši, so se v Vatikanu in Krakovu odločili, da ne bodo spreminjali programa obiska papeža Frančiška na Poljskem.

Nobena izmed napovedanih skupin se doslej ni odrekla prihodu na Poljsko. V Krakovu pričakujejo najmanj pol milijona mladih vernikov. Poljska policija se še nikoli ni spopadla s tako resnimi problemi, kakor jo čakajo ta teden. Štiri dni bo pri njih papež Frančišek, njegova katoliška mladina pa se že zbira in bo ves teden morebitna tarča teroristov. Katoliški dan mladih, ki mu pravijo tudi katoliški Woodstock, je največji dogodek letošnjega cerkvenega izrednega jubilejnega leta, ki si ga je omislil papež Frančišek.

Frančiškovo praznovanje izrednega jubileja prav zaradi terorističnih groženj letos še zdaleč ni privabilo toliko romarjev v Rim, kot so pričakovali. Ob polovici milijona mladih v Krakovu na glavnih Bergogliovih prireditvah in mašah pričakujejo še na stotisoče drugih vernikov, največ Poljakov.

Niso odpovedali prihoda

Krakovski nadškof, kardinal Stanisław Dziwisz, je objavil, da nobena izmed skupin, ki se je napovedala v Krakovu in so ji poslali vstopnice, ni odpovedala prihoda. Vse druge iz vseh celin, ki se še niso odločili priti, pa je povabil, naj to storijo čim prej.

Stanisław Dziwisz se je v katoliškem svetu pa tudi med nekatoliško javnostjo proslavil kot osebni tajnik papeža Janeza Pavla II. Zadnja leta Wojtylovega življenja je bil njegov osebni glasnik, za papeževe besede je veljalo, kar je sporočal njegov osebni tajnik. Tedanjim najvišjim prelatom v Vatikanu je šlo na trenutke strašno v nos, ker je papeški tajnik vedel in odločal več od njih. Prav zato so se ga po Wojtyolovi smrti znebili po hitrem postopku, potem pa so ga kmalu povzdignili v kardinalski čin. Drugače niti ni moglo biti, Stanisław Dziwisz je bil gonilna sila gibanja za hitro svetništvo Karla Wojtyle. Vse je znal prepričati, da so tako zahtevali že verniki takoj po smrti poljskega papeža.


Papež Frančišek na lanskem obisku v ZDA. Foto: Reuters

Veliko je nekdanji papeški osebni tajnik prispeval tudi k vedno bolj splošnemu prepričanju, da je globalna Katoliška cerkev, ki jo zdaj naprej gradi Jorge Manuel Bergoglio, v resnici nastala v mestecu Wadowice, kraju, kjer se je rodil Karol Wojtyla. V prihodnje bodo Wadowice gotovo prerasle v svetovno romarsko središče.

Karol Wojtyla, mojster komunikacije, ki je dobro poznal podobne politično zelo uspešne manifestacije v svojem tedanjem socialističnem svetu, si je pred tremi desetletji omislil katoliške dneve mladih. Postala so najbolj množična katoliška srečanja v zgodovini. V Rimu je ob svojem jubilejnem letu na prelomu tisočletja zbral kar dva milijona mladih vernikov.

Proti islamu in prišlekom

Papež Bergoglio prihaja na Poljsko tudi v času, ko se v Wojtylovi deželi krepijo gibanja proti islamu in proti vsem prišlekom. Nesporazumov med Vatikanom in poljskimi prelati je bila zadnje čase precej. Poljakom ni bilo po volji, ko je Frančišek z Lezbosa v Rim vozil sirske begunce, v nos jim je šlo, ko jih je papeški državi tajnik Parolin podučil, da je treba cerkvena vrata odpreti beguncem, revežem, ki si poskušajo rešiti življenje z begom v Evropo.

Poljska predsednica vlade Beata Szydlo in njeni ministri, vsi po vrsti predani in pobožni katoliki, se skupaj z večino duhovnikov in škofov s tem ne strinjajo, svoje stališče pa pojasnjujejo z varnostnimi razlogi. Gibanje proti islamu, ki je blizu tudi vladnim in cerkvenim strukturam, je za dni med papeževim obiskom napovedalo zborovanja proti sprejemanju muslimanov na evropskih tleh. V Vatikanu so pred papeževim obiskom opozorili, da je ustvarjanje ozračja strahu pred muslimani v nasprotju s papeževimi nauki pa tudi v nasprotju s poljsko tradicijo. Papež Frančišek se bo v Krakovu že ob prihodu srečal s poljskim predsednikom Andrzejem Dudo.

Jorge Manuel Bergoglio bo že tretji papež, ki bo obiskal nacistično taborišče Auschwitz. Pred njim sta bila tam Karol Wojtyla in Joseph Ratzinger. Frančišek pa tam ne bo maševal, nobenih zborovanj in govorov noče, zahteval je tišino. Srečal se bo tudi z desetimi preživelimi taboriščniki.