Pariz kljubuje: Mi vsi smo Charlie

Trije napadalci ubili dvanajst ljudi.  Množična zborovanja v znamenje žalovanja in podpore demokraciji.

Objavljeno
07. januar 2015 23.48
Peter Žerjavič, poročevalec
Peter Žerjavič, poročevalec
Pariz – Na Place de la République se je zvečer skoraj spontano zbrala nepregledna množica ljudi. Udeleženci zborovanja so se zavili v francoske tribarvne zastave, na hrbet nalepili zadnjo naslovnico Charlieja Hebdoja ali si pripeli značke Je suis Charlie, Sem Charlie.

Na veličastnem pariškem trgu, manj kot dva kilometra oddaljenem od redakcije satiričnega tednika Charlie Hebdo, ki so ga dopoldne napadli teroristi in usmrtili dvanajst ljudi, je vladal molk. Ljudje so mirno stali, se tiho pogovarjali v manjših skupinah, nekateri med njimi so v rokah držali svečo. V nekajminutnih presledkih se je iz množice zaslišalo: »Charlie, Charlie, Charlie!« in »Svoboda, svoboda, svoboda!«. Na drevesu na trgu je bil nalepljen plakat z napisom Padli v bitki, namenjen časopisnim kolegom, ki so z življenjem plačali za prizadevanje za svobodo izražanja.

Med udeleženci zborovanja je bil francoski časnikarski kolega René Dassie. »Prišel sem, da bi izrazil solidarnost do kolegov in sočutje njihovim družinam. Demokracija je ogrožena, saj so bili napadeni ljudje, ki so se bojevali za svobodo,« je povedal. Kakšne bodo posledice terorističnega napada, je ogroženo sobivanje različnih verskih skupnosti? »Ne, ne, ne. Francoski amalgam različnih skupnosti ni ogrožen. To je zavržen zločin pripadnikov ekstremne manjšine, ki je nasilna. Vsi drugi hočejo živeti v miru,« je prepričan Dassie.

O tem, kakšne bi lahko bile politične posledice in ali je napad voda na mlin desničarske, do islama kritične Nacionalne fronte Marine Le Pen, je povedal: »Mislim, da so ljudje v Nacionalni fronti dovolj pametni, da ne bodo zlorabili tragedije za pridobivanje političnih točk.« Tudi prijatelja Olivier Villois in Christophe Karleskinda, ki sta si na zborovanju nadela kapici z napisom Je suis Charlie, sta bila prepričana, da nikogar ne bi smeli stigmatizirati. »Napadena je svoboda izražanja kot temeljna vrednota francoske republike, a Francozi ne bomo pokleknili,« sta dejala.

Redakcija Charlie Hebdo je v eni od manjših ulic, Rue Nicolas Appert, v 11. okrožju v središču Pariza. V mirnih ulicah so galerije, restavracije, lokali. Številni med njimi so na okna nalepili naslovnico Charlieja, narejeno po prvem napadu na redakcijo leta 2011, na kateri se pod napisom Ljubezen je močnejša kot sovraštvo poljubljata imam in karikaturist. Na policijske ograje, postavljene okoli prizorišča, so Parižani pripenjali cvetje. Ponoči so v bližnjih lokalih razpravljali o tragediji. »To je mora,« je dan opisal natakar v baru Poulailler, v katerem so gostili tuje novinarske ekipe.

Parižan Jérôme Antoine je prišel pred redakcijo, da bi izkazal solidarnost s časnikarji in poudaril nedotakljivost svobode tiska kot srca demokracije. Na plahto, ki jo je nosil, je napisal, da glede svobode izražanja ne bi smelo biti nobenega popuščanja. »To ni prvi teroristični napad na medije. Lahko imamo različno mnenje o njih, a napad na Charlie Hebdo je napad na vse nas,« je povedal. Ponoči je na ulicah okoli stavbe, v kateri je redakcija, sicer zavladal navidezni mir, a Francijo spopad z varnostnimi, političnimi in socialnimi posledicami napada še čaka.

V zadnjih mesecih je bilo več opozoril o radikalizaciji islamistične scene, višji stopnji pripravljenosti skrajnežev na teroristične napade in nevarnosti džihadistov, ki se z izkušnjami vračajo z Bližnjega vzhoda. Toda tak napad je bil nepredstavljiv, čeprav so varnostni organi grožnjam tedniku Charlie namenjali posebno pozornost. »Očitno nismo pripravljeni na takšne napade in nove oblike nasilja. To je grozen šok in nepredstavljiv zločin. Zmanjševanje sredstev za policijo, ki varuje prebivalce, moramo obravnavati drugače,« je povedal predstavnik pariškega policijskega sindikata Gaël Fabiano.

V Franciji je zvečer še potekal lov na storilce grozljivega zločina. Razširila se je informacija, da je policija že identificirala tri mlajše, v Parizu rojene moške, ki da so vpleteni v napad. Strožji varnostni ukrepi so bili opazni na vsakem koraku, za širše območje Pariza je bila razglašena najvišja stopnja pripravljenosti, na železniški postaji Gare du Nord so korakali vojaki v polni bojni opremi. Mediji, šole in druge ustanove so pod posebnim nadzorom. Danes je v Franciji dan žalovanja.