Parlament potrdil izmenjavo podatkov o letalskih potnikih

Evidenca PNR vključuje podatke, kot so številka kreditne kartice, telefonska številka, naslov, vrsta obroka ...

Objavljeno
14. april 2016 14.40
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Strasbourg − Evropski parlament je danes na plenarnem zasedanju v Strasbourgu v skladu s pričakovanji podprl direktivo o izmenjavi podatkov o letalskih potnikih, imenovanih PNR (kratko pojasnilo, kaj je PNR, najdete TUKAJ). Pred tem so evropski poslanci podprli tudi uredbo o varstvu podatkov. Nova zakonodaja bo začela veljati leta 2018.

Za direktivo o PNR je glasovalo 461 od skupno 649 navzočih poslancev, 179 jih je bilo proti, devet vzdržanih.

Pri PNR gre za podatke o potnikih, ki jih letalski prevozniki shranijo ob nakupu vozovnice, na primer ime, naslov in telefonska številka, datum in končni cilj potovanja, način plačila, številka kreditne kartice in podatki o prtljagi.

Podatke bodo hranili pet let

Danes sprejeta direktiva določa pravila za uporabo PNR v EU za preprečevanje, ugotavljanje, preiskavo in kazenski pregon terorističnih dejanj in resnih kaznivih dejanj.

Države članice bodo morale v skladu z direktivo vzpostaviti enote za podatke o potnikih (PIU), ki bodo obravnavale podatke, ki jim jih bodo posredovale letalske družbe.

Te informacije bodo morale hraniti pet let, od tega šest mesecev nešifrirane, potem pa še štiri leta in pol kriptirane, torej brez podatkov, kot so ime, naslov in kontaktni podatki, na podlagi katerih bi lahko identificirali posameznike.

Enote PIU bodo podatke zbirale, shranjevale, obdelovale, posredovale pristojnim oblastem ter jih izmenjevale z ostalimi državami in Europolom.

V skladu z direktivo bodo morale letalske družbe oblastem držav članic predati podatke vseh potnikih na vseh letih v in iz EU. Države članice se lahko same odločijo tudi za uporabo direktive na letih znotraj EU, o čemer morajo obvestiti evropsko komisijo.

Pomembno orodje, ki pa ni čarobna palica

»Sprejeli smo pomembno novo orodje za boj proti teroristom in tihotapcem. Z zbiranjem, posredovanjem in analiziranjem podatkov o potnikih bodo naše obveščevalne službe lahko ugotovile vzorce sumljivega ravnanja in jim sledile,« je po glasovanju poudaril Britanec Timothy Kirkhope (ECR), ki je poročevalec evropskega parlamenta o tej zadevi.

Dodal je, da direktiva o PNR ni čarobna paličica, da pa je iz izkušenj držav, ki že imajo svoje sisteme zbiranja teh podatkov, razvidno, da so ti izredno učinkoviti.

Evropski parlament je dogovor o direktivi o PNR, ki jo je evropska komisija predložila leta 2011, dolga leta zaviral zaradi pomislekov o nezadostni zaščiti zasebnosti. Po pritiskih spričo terorističnih napadov v Parizu januarja in novembra lani je nato konec lanskega leta le sklenil kompromis s Svetom EU.

Pred direktivo o PNR so parlamentarci potrjevali uredbo o varstvu podatkov. Nekatere politične skupine v parlamentu so vseskozi pogojevale potrditev PNR s tem, da članice sprejmejo sveženj, da se tako zagotovi ustrezno varstvo zasebnosti.

Posameznik, v čigar osebne podatke bodo vdrli, bo imel poslej pravico, da je s tem seznanjen

Nova zakonodaja o varstvu podatkov, ki bo nadomestila zastarelo iz leta 1995, bo vzpostavila enotna evropska pravila, ki upoštevajo tehnološki napredek in digitalno zajemanje ter obdelavo podatkov.

Spremenjena zakonodaja določa tudi standarde za uporabo podatkov v policijske in sodne namene.

V skladu z novimi pravili bo moral posameznik pred obdelavo zasebnih podatkov v to privoliti, pravila o zasebnosti pa bodo morala biti pojasnjena jasno in razumljivo. Posameznik, v čigar osebne podatke bodo vdrli, bo imel poslej pravico, da je s tem seznanjen. Podjetjem, ki bodo kršila pravila, pa grozi kazen v višini štirih odstotkov njihovega letnega prihodka po vsem svetu.