Pogajalski tiger še pohlevna mačka

Dokler ne bo jasna konkretna in zadostna vsota, napredka pogajanj o brexitu ne bo. EU27 poudarja enotnost in ne popušča Londonu.

Objavljeno
17. oktober 2017 22.11
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj
Bruselj – Že sama novica, da bo britanska premierka Theresa May prišla na večerjo k predsedniku evropske komisije Jean-Claudu Junckerju, je bila nenavadna. Zdelo se je, da Mayeva – ko je postalo jasno, da so pogajanja o brexitu bolj ali manj v zastoju – išče uteho.

Prejšnja večerja Junckerja in Mayeve, aprila na Downing Streetu, se je končala z velikim zapletom. V nemški tisk so prišle – najbrž iz Junckerjevega štaba – tudi podrobnosti pogovorov. Po tej večerji je Juncker kanclerki Angeli Merkel menda sporočil, da Mayeva živi v drugi galaksiji in da slepi samo sebe. Manj kot pol leta pozneje Mayeva v Junckerju in glavnem pogajalcu Francozu Michelu Barnieru očitno vidi bolj voljne sogovornike kot v voditeljih članic. Še posebno pred vrhom EU v četrtek in petek, na katerem bo zastoj pričakovano potrjen na najvišji ravni.

Sodeč po uradnih sporočilih na večerji na sedežu evropske komisije v palači Berlaymont, napredka ni bilo kljub govorjenju o »konstruktivnem in prijateljskem razpoloženju«. Pregledali so napredek v pogajanjih o brexitu v okviru 50. člena evropske pogodbe in ugotovili, da bi morali v prihodnjih mesecih pospešiti prizadevanja. Na vrhu preboja ne bo. Pričakovano je, da bo Mayeva vprašanje načela že prvi dan vrha ob večerji. Preden se bodo v petek voditelji preostalih 27 članic sami pogovorili o brexitu, bo britanska premierka z njimi še na delovnem zajtrku.

EU27 pričakuje bolj dinamična pogajanja

Sklepi EU27 na vrhu glede brexita bodo predvidoma ostrejši, kot je bilo najprej predvideno. K temu sta po neuradnih informacijah največ pripomogli Francija in Nemčija. Pri zagotavljanju jamstev za državljane, ki bodo po brexitu ostali na drugi strani, bo predvidoma posebej omenjena vloga evropskega sodišča. Poleg tega v EU pričakujejo več dinamike pri reševanju najpomembnejših vprašanj: poleg statusa državljanov še o prihodnjem položaju na irski meji in finančni ločitvi.

»Velik napredek mora biti narejen na vseh treh področjih,« je na ministrskem zasedanju o brexitu v Luxembourgu povedal nizozemski zunanji minister Bert Koenders. Kot eden od vzrokov za zaplete velja notranjepolitični položaj na Otoku. »EU27 je enotnejša od Združenega kraljestva. To je ena največjih težav. Včasih je težko videti in razumeti, kaj sploh hočejo doseči v pogajanjih,« je ocenil finski državni sekretar Samuli Virtanen. Ker želja, da bi že oktobra potrdili dovolj velik napredek in prešli v drugo fazo pogajanj, ne bo uresničena, je naslednji cilj decembrski vrhu EU.

Viri v EU sicer poudarjajo, da je bil po govoru Mayeve v Firencah 22. septembra narejen – dober napredek. Tam je britanska premierka jasno sporočila, da bo Združeno kraljestvo plačalo vse zaveze, sprejete med članstvom.

Tako menda nobena članica ne bo plačala več ali prejela manj. V EU27 so nato pogrešali predloge za pogajalsko mizo. Tudi na vrhu bo poudarjena odsotnost trdnih in konkretnih zavez o britanskih plačilih. Pred samim govorom da je bilo med številnimi voditelji razširjeno prepričanje, da se uresničuje scenarij brexita brez sporazuma.

Najprej pogovori o prihodnjih odnosih, predvsem v trgovini

V Londonu konkretne finančne zaveze povezujejo z vsebino rešitev v prehodnem, predvidoma dveletnem sporazumu, ki bo uredil odnose v prvi fazi po brexitu. EU27 bo pokazala načelno pripravljenost za takojšnje pogovore, ko bodo izpolnjeni pogoji. Tako naj bi začeli pripravljalne notranje pogovore EU27 za pogajalski mandat glavnega pogajalca Michela Barniera o prihodnjih odnosih, predvsem v trgovini. To bi, kot pozitivno sporočilo Londonu, omogočilo, da bodo takoj pripravljeni, če bo na decembrskem vrhu dosežen zadosten napredek. 

Britanski zunanji minister Boris Johnson je v ponedeljek pred srečanjem s kolegi iz EU izrazil slikovito in glede želenega pospeška v pogovorih uporabil slogan naftne družbe Esso s konca 50. let »Postavite tigra v svoj rezervoar«. A EU pričakuje predvsem številke. To, kar so ponudili doslej – neuradno se omenja 20 milijard evrov za dveletno prehodno obdobje – je v očeh drugih članic še veliko premalo. Bolj dolgoročne zaveze se namreč ne iztečejo ob koncu proračunskega obdobja leta 2020, med drugim je nerešeno vprašanje pokojnin britanskih uslužbencev institucij EU.