Politična premoč širi manevrski prostor Vučića

Parlamentarni prag srbske narodne skupščine je prestopilo sedem strank in koalicij.

Objavljeno
26. april 2016 03.35
Vili Einspieler
Vili Einspieler
V Srbiji bo ostalo skoraj vse po starem. Naprednjaki so tretjič v zadnjih štirih letih postali najmočnejša politična skupina v državi. Leva opozicija bo ostala nemočna, desnica pa bo zaslugi radikalcev postala bolj opazna. Volitve so potrdile politično premoč Aleksandra Vučića, ki je dobil še večji maneverski prostor.

Po podatkih državne volilne komisije je na predčasnih parlamentarnih volitvah v Srbiji petodstotni prag za vstop v narodno skupščino prestopilo sedem strank. Po preštetih glasovih s 97,46 odstotka volišč je koalicija pod vodstvom Srbske napredne stranke (SNS) premierja Aleksandra Vučića prejela 48,25 odstotka glasov. V parlament so se uvrstili še socialisti (SPS) zunanjega ministra Ivice Dačića z 11,01 odstotka, Srbska radikalna stranka (SRS) Vojislava Šešlja z 8,05, koalicija Demokratske stranke (DS) Bojana Pajtića s 6,05, gibanje Dovolj je bilo Saše Radulovića s 5,99, koalicija bivšega srbskega predsednika Borisa Tadića SDS-LDP-LSV s 5,03 odstotka ter koalicija Demokratske stranke Srbije (DSS) in stranke Dveri s 5 odstotki.

Zgodovinska zmaga naprednjakov

Volilna udeležba je bila okoli 56 odstotkov. Vučićeva SNS lahko glede na dosedanje rezultate sama oblikuje vlado, ker bo po proporcionalnem volilnem sistemu dobila več kot polovico sedežev v 250-članski skupščini. Na robu parlamentarnega praga sta Tadićeva koalicija in DSS/Dveri, ki še lahko padeta pod njega in ne bosta vstopili v parlament. Naprednjaki in njihovi partnerji imajo udobno parlamentarno večino, Vučić pa še ni hotel povedati, ali bodo še koga povabili v koalicijo, ko bodo oblikovali vlado.

Po razglasitvi volilne zmage je Vučić izpostavil, da bo predsednik vlade vseh državljanov Srbije. Po njegovih besedah je zmaga SNS zgodovinska,državljani pa so se odločili za prihodnost namesto za preteklost in čase sporov, roparske privatizacije in korupcije. Medtem ko je Vučić ocenil, da je tokratne volitve zaznamovalo najmanj nepravilnostmi v zadnjega četrt stoletja, je opozicija izrazila dvom v regularnost volitev.

Demokrati so izgubili Vojvodino

Zmaga SNS je Vučiću odprla pot za nadaljevanje proevropske politike in približevanja EU. Na njo ne bo bistveno vplivala niti ponovna uvrstitev SRS v parlament. Njegova lista Aleksandar Vučić - Srbija zmaguje je slavila tudi na regionalnih volitvah v Vojvodini. Demokrati so izgubili svoje zadnje oporišče in izginjajo kot realna opozicijska sila. Pajtiću ne bo pomagalo, da se pritožuje nad volitvami, ki da so potekale v vzdušju medijske blokade opozicije, večmesečne satanizacije demokratov, aretacij, fizičnega nasilja in poskusov uničiti stranko. Vučić je tako osvojil cilje, ki si jih je postavil pred volitvami.

Prvak socialistov je ocenil, da je politični cunami SNS uničil skoraj vse druge stranke, SPS pa je ohranila svojo identiteto, čeprav je bila na liniji vladne politike. Ne glede na to, ali jih bo Vučić povabil v koalicijo ali ne, je še poudaril Dačić, SPS ne bo proti Srbiji, temveč bo vodila državotvorno politiko. Šešelj je nezadovoljen z rezultatom, pomembno pa mu je, da je SRS povrnila status parlamentarne politične stranke. Napovedal je, da bodo v parlamentu dokazali, da so superiorni. Po oceni Tadića in njegovega koalicijskega partnerja Čedomirja Jovanovića v Srbiji ni več demokracije.