Poljska gravitacija za ameriške zavezniške vojaške sile v Evropi

Prihod ameriških tankov kot znamenje zvestobe ZDA obrambi močne Evrope in zavezanosti Natu.

Objavljeno
29. september 2017 23.50
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj
Żagań – Na trgu generala­ ­Stanisława Maczka so najprej zazvonili cerkveni zvonovi. Poljski vojaški orkester je zaigral himni obeh držav in začela se je slovesnost ob rotaciji ameriških oklepnih brigad.

Na eni strani prizorišča so bili pripadniki 3. oklepne brigade 4. pehotne divizije, poimenovane Železna brigada, ki je januarja prva prišla na Poljsko in se po devetih mesecih vrača v ZDA. Na drugi strani so bili pripadniki 2. oklepne brigade (Bodalo) 1. divizije, ki je bila v poldrugem mesecu s celotno opremo in približno 3300 vojaki premeščena iz Kansasa na jugozahod Poljske. Na poljskih tleh jih bo ostalo 1260, v Nemčijo jih bo odšlo 1380, ostali pa v Bolgarijo, Madžarsko in Romunijo. To je eden od glavnih odzivov ZDA na rusko ravnanje v Ukrajini in potrjevanje njihovih varnostno-obrambnih jamstev Evropi.

Zgodovinska ameriška navzočnost na Poljskem

Polkovnik Michael Simmering, poveljnik odhajajoče 3. brigade, se je spomnil ledeno mrzle zime ob januarskem prihodu. Sodelovanje s Poljsko – v Żagańu je nameščena znamenita oklepna »črna divizija« – so nadgradili postopno. V devetih mesecih so izpeljali operacije v enajstih državah med Baltikom in Črnim morjem. Navzočnost na Poljskem razume kot nadaljevanje zavezanosti ZDA Natu in močni Evropi. Predvsem so poudarili, da so se lahko hitro premikali do Estonije ali Gruzije. Tako da se lahko »kadarkoli in kjerkoli hitro odzovejo na evropske varnostne potrebe«.

»Jasno je, da so naši evropski zavezniki zelo zmogljivi in da govorimo skupni taktični jezik, ko smo poklicani v boj,« je ocenil Simmering. Na Poljskem navzočnosti ameriških vojakov pripisujejo zgodovinske razsežnosti. Dolgo po vstopu v Nato leta 1999 so si prizadevali, da bi k njim prišle opaznejše zavezniške sile. To se je zgodilo šele po ruski aneksiji Krima in destabilizaciji vzhodne Ukrajine. »Hvala za prihod na Poljsko!« se je na slovesnosti ob rotaciji ameriških brigad zahvalil gostom generalni poveljnik poljske armade Jarosław Mika.

Vojaški schengen za hiter premik zaveznikov po Evropi

Stanisław Czosnek
, poveljnik »črne divizije«, je v pogovoru s časnikarji citiral poveljnika kopenske vojske ZDA v Evropi, generala Bena Hodgesa, ki je razglasil Poljsko za gravitacijski center ameriške vojske v Evropi (kar zadeva odvračanje). Tako kot drugi sogovorniki je Czosnek sicer utemeljil navzočnost močnih ameriških sil kot »odvračanje agresije naših sovražnikov«, a se je raje ognil omenjanju Rusije. Ker je prišlo več izkušenih in močnih ameriških sil, »se počutimo bolj varne«. Poljska da se, tako kot druge zaveznice, ne more braniti sama, zato potrebuje sodelovanje.

Poljska politika se glasno navdušuje. »Prvič v zgodovini vzhodno od Odre [meja z Nemčijo] pozdravljamo vojake najboljše armade na svetu. To vidimo kot krepitev vzhodnega krila Nata in varnosti celotne Evrope,« je povedal prvi človek regije, lubuškega vojvodstva, Władisław Dajczak. Tega, da je ruski predsednik Vladimir Putin razglasil prihod enot iz ZDA na Poljsko za izzivanje, po njegovem ne bi smeli obravnavati preveč resno. Odgovornost Nata in evropskih vlad da je skrbeti za varnost. »Vse vaje, ki jih izvajamo z Američani, so obrambne, drugače kot pred kratkim ruska vaja Zapad,« je povedal.

V Natu že dolgo ugotavljajo, da Rusija lahko hitro premika sile na različne točke. Ob prihodu več sil ZDA v Evropo je bilo razkritih več težav, ki zavirajo premike. Težava ni samo železniška in druga infrastruktura, ki marsikje ni v najboljšem stanju, marveč tudi evropski birokratski postopki z nadzorom vozil in njihovega tovora na mejah, tudi v Nemčiji. Da bi se sile, denimo enote, ki so zamišljene za razmestitev iz članic v ogroženo državo v nekaj dneh, res lahko hitreje premikale po Evropi, so ZDA predlagale nekakšno vojaško schengensko območje s hitrejšimi administrativnimi postopki.