Poljska in abortus: »Klanje nedolžnih otrok« na tnalu zakona

Če bo sprejela popolno prepoved, bo Poljska na stari celini strnila vrste z Malto in Vatikanom.

Objavljeno
26. september 2016 21.52
Boris Čibej
Boris Čibej
»Nočemo vreči te vlade, hočemo le, da spoštuje ustavo. Če tega ne bo storila, jo bo družba odstranila na demokratičnih volitvah,« je v soboto znani novinar in nekdanji disident Adam Michnik povedal kakim 30.000 demonstrantom, ki so se zbrali v središču poljske prestolnice.

Po državi je ta konec tedna protestiralo več deset tisoč ljudi zlasti proti izvedenim ustavnim spremembam, a tudi proti načrtom, da bi v državi popolnoma prepovedali že zdaj zelo omejeno pravico do prekinitve nosečnosti.

Čeprav so na Poljskem, kjer so v socialističnih časih noseče ženske iz »konservativne« Švedske izkoriščale liberalno zakonodajo in poceni zdravstvene usluge, po uvedbi demokracije sprejeli tudi eno najbolj restriktivnih zakonodaj o abortusu v Evropski uniji, razprava o tem, ali bi jo morali še bolj zaostriti ali nemara omehčati, nikoli ni zamrla. Po javnomnenjski raziskavi, ki so jo prejšnji teden objavili v poljski izdaji tednika Newsweek, je kar 74 odstotkov Poljakov zadovoljnih s sedanjim zakonom, ki dovoljuje predčasno prekinitev nosečnosti le takrat, ko je ogroženo materino zdravje, resno poškodovan zarodek ali nosečnost posledica posilstva oziroma incesta.

Toda močni civilnodružbeni skupini, ki jo glasno podpira katoliška cerkev, po tihem pa tudi nova, populistično-konservativna oblast, je letos ponovno uspelo zbrati dovolj podpisov, da so morali njen predlog zakona, ki povsem prepoveduje abortus, poslanci sejma znova obravnavati. Tokrat so v skupini Stop abortus slavili, saj je v petek večina poslancev odobrila, da gre njihov zakonski predlog, ki dovoljuje splav le še v primeru zarodkove smrti, v ostalih primerih pa bo za prekinitev nosečnosti zdravniku in pacientki grozilo do pet let zapora, v dokončno obdelavo v odbor za pravosodje in človekove pravice. Če bo ostal takšen, kot je zdaj, se utegne Poljska kmalu pridružiti evropskima državama, ki v celoti prepovedujeta abortus: Malti in Vatikanu.

Spodbujanje »splavarskega« turizma

»Abortus je klanje nedolžnih otrok, pekel za ženske in moralna kompromitacija za moške. Poljskemu narodu so ga najprej vsilili Hitlerjevi banditi, potem pa ga je na množični ravni izvajal komunistični režim,« je v četrtek poučila poslance aktivistka, pravnica in ena od avtoric zakonskega predloga Joanna Banasiuk. Njena organizacija je zbrala okoli 450.000 glasov podpore med prebivalstvom, konec prejšnjega tedna pa tudi večino glasov poslancev.

Pripadniki nasprotnega gibanja Rešimo ženske, ki so pripravili liberalno zakonsko alternativo, so prišli pred poslance s pol manj podpisi, ti pa so zavrnili obravnavo njihovega predloga, da bi lahko ženske prvih 12 tednov nosečnosti svobodno odločale o svojem telesu. »Ali res hočete spodbujati 'splavarski' turizem?« je predstavnike ljudstva zaman opozarjala ena od predlagateljic »pro-choice« zakona Barbara Nowacka. Na Poljskem uradno izvedejo le od 1000 do 2000 abortusov na leto, Nowacka pa je opozorila, da je že zdaj pred spremembo zakona po različnih podatkih nevladnih organizacij od 80.000 do 150.000 Poljakinj prisiljenih prekiniti nosečnost po »neuradni« poti: bodisi v domovini na črno bodisi v eni od sosednjih držav, kjer je postopek zakonit.

Čedalje bolj konservativni

Javno mnenje je zadnja leta čedalje bolj konservativno, odnos do abortusa pa čedalje bolj negativen. K uspehu »civinolnodružbene« pobude za popolno zaostritev zakonodaje je pripomogla zlasti prepričljiva parlamentarna zmaga stranke Zakon in pravičnost. Ta je bila nekoč bolj »liberalna«, saj je pred devetimi leti iz nje celo izstopila radikalna frakcija »pro-life«, ker stranka ni podprla ustavnih dopolnil o zaščiti življenja pred rojstvom. V času, ko je bila Zakon in pravičnost v opoziciji, so borci proti abortusu večkrat zbrali dovolj podpisov, da so morali poslanci obravnavati njihove pobude, a so vedno pogorele.

V tem času so poslanci zdaj vladajoče stranke prestopili na njihovo stran, čeprav Zakon in pravičnost uradno ni podprla kampanje za prepoved abortusa. »Zasebno« pa sta to storila najpomembnejša človeka v stranki. Njen predsednik Jarosław Kaczyński je na začetku leta izjavil, da mora kot katolik poslušati, kar pravijo njegovi škofje, ki so v javnem pismu pozvali k popolni prepovedi abortusa. Tudi podpredsednico stranke Beato Szydło, ki vodi tudi vlado, je škofovsko pismo spodbudilo k javnemu razkritju svojega zasebnega stališča, da podpira popolno prepoved, a da tega strankarskim kolegom ne bo vsiljevala. »Vsakega od nas bo vodila lastna vest,« je konec marca povedala v pogovoru za poljski radio.