Poljski senat potrdil sporni zakon o vrhovnem sodišču

Reforma, zaradi katere je bila Varšava deležna tudi svaril evropske komisije, zdaj čaka le še predsednikov podpis.

Objavljeno
22. julij 2017 10.29
POLAND-POLITICS/JUDICIARY
A. M., STA
A. M., STA
Varšava - Kljub opozorilom EU in protestom opozicije je poljski senat v noči na soboto potrdil sporni zakon o reformi vrhovnega sodišča. Za reformo je po 15-urni razpravi glasovalo 55 senatorjev, 23 jih je bilo proti, dva sta se vzdržala. Po sprejetju zakona so pred poljskim parlamentom izbruhnili protesti. Protestniki svarijo, da zakon krepi nadzor politike nad vrhovnim sodiščem, ter vzklikali »Sramota!« in »Izdajalci!«.

Pred uveljavitvijo mora zakon, v skladu s katerim bodo lahko upokojili trenutne sodnike vrhovnega sodišča, pravosodni minister pa bo odgovoren za izbiro kandidatov, ki jih bodo nasledili, potrditi še predsednik države Andrzej Duda, ki prihaja iz vladajoče nacionalkonservativne stranke Zakon in pravičnost Jarosława Kaczyńskega.

Predsednik ima za podpis 21 dni časa, v primeru dvoma pa se lahko za mnenje obrne na ustavno sodišče. Opozicija in sodniške organizacije Dudo pozivajo, naj zavrne podpis tega in še dveh v zadnjem času sprejetih zakonov, češ da vodijo v nadzor izvršilne oblasti na pravosodno.

Pravosodna reforma med drugim predvideva, da bo pravosodni minister izbiral kandidate za sodnike, vseh 25 članov sodnega sveta pa bo imenoval parlament. Pravosodni minister bo imenoval predsednike vseh sodišč, v šestih mesecih pa bo lahko predsednika sodišča zamenjal brez navedbe razlogov.

Poljska vlada trdi, da je reforma potrebna, da bi državne institucije lahko služile vsem Poljakom, ne le elitam, ki da so jedro opozicije.

Evropska komisija je v sredo opozorila Varšavo, da so jo načrtovane reforme pripeljale zelo blizu sprožitve 7. člena pogodbe EU, ki v skrajnem primeru sistemskih groženj pravni državi predvideva začasen odvzem glasovalnih pravic državi kršiteljici. Načrtovana pravosodna reforma »bistveno povečuje sistemsko grožnjo pravni državi«, je ob tem poudaril podpredsednik komisije Frans Timmermans.