Poljski vrh si lošči podobo

Poljski predsednik Duda je v Bruslju prepričeval časnikarje, da se na Poljskem ne dogaja nič nenavadnega.

Objavljeno
18. januar 2016 15.51
Peter Žerjavič, Bruselj
Peter Žerjavič, Bruselj

Bruselj − Številnim težavam, ki v zadnjem letu načenjajo Evropsko unijo, se je pridružilo še vprašanje Poljske, kjer je nova nacional-konservativna vlada začela pohod na neodvisne institucije − ustavno sodišče in medije v javni lasti.

Zaradi tega je Varšava na muhi Bruslja. Evropska komisija je prejšnji teden sprožila postopek ugotavljanja ogroženosti pravne države na Poljskem.

Poljski predsednik Andrzej Duda, ki je kot kandidat voditelja stranke Pravo in pravičnost Jarosława Kaczyńskega lani zmagal na volitvah, je med obiskom v Bruslju nastopil s spravljivimi toni. Težave v odnosih z evropsko komisijo je pripisal napačnim informacijam o dogajanju na Poljskem.

»Razpravljati bi morali o pravih dejstvih, ne o medijskih kreacijah,« je povedal po srečanju s poljskim rojakom, predsednikom evropskega sveta Donaldom Tuskom, ki je bil v letih 2007−14 na čelu poljske desnosredinske vlade.

V očeh Dude se na Poljskem »ne dogaja nič posebnega, samo notranje razprave«. Ničesar naj ne bi bilo, kar bi spodkopavalo EU. Ne glede na sestavo oblasti v Varšavi ima Poljska po njegovem mnenju koristi od enotne EU.

Pri vsebinskih vprašanjih EU sta bila Duda in Tusk bolj ali manj na isti liniji. Po njunem stališču bi morali zagotoviti obstanek Britanije v EU brez diskriminacije Evropejcev (manj socialnih pravic za priseljence iz drugih članic). Tudi Duda, tako kot Tusk, odločno nasprotuje plinovodu Severni tok 2, s katerim bi razširili obstoječi plinovod med Rusijo in Nemčijo pod Baltikom.

»To ni gospodarska, ampak politična naložba,« je prepričan Duda. Z njo da se spodkopava energetska solidarnost v EU in energetska varnost več njenih članic. Glede begunskega vprašanja je pojasnil, da bodo spoštovali odločitev prejšnje vlade, ki je privolila v sprejetje beguncev na podlagi sistema kvot. Kljub temu naj bi begunci imeli pravico do izbire cilja.

Tudi Tusk je opozoril na nerazumevanje Poljske. Zaradi tega je ogrožen njen ugled, za katerega si je uspešno prizadevala v zadnjih 25 letih. Tako je bonitetna hiša S&P konec tedna znižala oceno Poljske z A- na BBB+, tudi pričakovanja so negativna. Znižanje ocene so utemeljili z oslabitvijo neodvisnih institucij. Ravnanje S&P je po Tuskovem mnenju nepravično in neutemeljeno.

Vsekakor odziv na dogajanje na Poljskem po Tuskovem mnenju ne bi smel biti histeričen. Kritiziral je ostre izjave tako na Poljskem kot v drugih državah. Prepričan je, da se je evropska komisija za postopek proti Poljski odločila v dobri veri. Po njegovem mnenju bi sicer lahko ravnala drugače in uporabila druge postopke. Tusk je napovedal, da na prihodnjem vrhu EU ne bo razprave o Poljski.

Med Dudovim obiskom sta pri Schumanovem krožišču sredi evropske četrti v Bruslju ločeno protestirali dve skupini Poljakov. Okoli petdeset privržencev nove vlade je nosilo slike Dude, poljske zastave in se pri minus šestih stopinjah Celzija bodrilo s prepevanjem domoljubnih pesmi ob spremstvu harmonike. »Ponosni domoljubi!« so vzklikali. Eden od privržencev Dude je povedal, »da imamo na Poljskem končno vlado, ki predstavlja ljudstvo«.

Na drugi strani ceste je protestirala skupina nasprotnikov nove vlade. Mahali so z evropskimi zastavami in zahtevali vztrajanje Poljske na evropski poti.

Poljska vlada se je sicer odločila za še eno potezo s simboličnim sporočilom: po poročanju poljskih medijev bo prihodnji mesec odpoklicala veleposlanika pri EU, izkušenega diplomata Mareka Prawdo.