Porošenko napovedal začetek koalicijskih pogajanj

Zadnji delni rezultati kažejo, da se je v parlament prebilo šest strank.

Objavljeno
27. oktober 2014 10.09
UKRAINE-RUSSIA-CRISIS-POLITICS-VOTE
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Kijev − Dan po ukrajinskih volitvah − končni izidi bodo znani čez dober teden − se napovedani zmagovalci že pripravljajo na sestavljanje koalicijske vlade. Ukrajinski predsednik Petro Porošenko, ki je po delnih izidih osvojil drugo mesto, bo po navedbah ukrajinskega spletnega portala Kyiv Post zavezništvo najverjetneje iskal s strankami Ljudska fronta premiera Arsenija Jacenjuka, Samopomoč župana Lvova Andrija Sadovija in Očetnjava nekdanje premierke Julije Timošenko.

Po 33 odstotkih preštetih volilnih lističev so Ukrajinci največ glasov namenili stranki Ljudska fronta Arsenija Jacenjuka (21,57 odstotka), tesno ji z 21,54 odstotka glasov sledi blok predsednika Porošenka, ki združuje stranki Solidarnost in Udar Vitalija Klička, na tretje mesto pa se je s približno desetimi odstotki prebila stranka Samopomoč.

Opozicijski blok, ki ga sestavljajo predvsem bivši člani Stranke regij nekdanjega predsednika Viktorja Janukoviča, je podprlo nekaj manj kot deset odstotkov volivcev. Petodstotni volilni prag je po zadnjih podatkih prestopila tudi nacionalistična Radikalna stranka Oleha Ljaška, stranka Svoboda je prepričala 4,63 odstotka volivcev.  A to ne pomeni, da bo skrajna desna stranka v ukrajinskem parlamentu ostala brez glasov − polovica vrhovne rade je namreč izvoljena po enokrožnem večinskem sistemu, kandidatom Svobode pa dobro kaže v šestih volilnih okrajih.

Predčasnih parlamentarnih volitev se je po zadnjih podatkih udeležilo nekaj več kot 52 odstotkov volivcev, a se je udeležba na zahodu močno razlikovala od tiste na vzhodu. Volitve niso potekale v 12 volilnih okrajih na Krimu in 15 v Donecku in Lugansku, kar pomeni, da bo 27 od 450 poslanskih sedežev ostalo praznih.

Predsednik Porošenko se je dve uri po zaprtju volišč zahvalil volivcem, ki so dali glas demokraciji, reformam, Ukrajini in evropski smeri. »Večina volivcev je naklonjena političnim silam, ki podpirajo predsednikov mirovni načrt in politično rešitev za razmere v Donbasu [nemirnem jugovzhodu Ukrajine],« je povedal 49-letni predsednik.

Napovedal je, da izvoljeni ne nameravajo izgubljati časa, koalicijska pogajanja nameravajo začeti že danes. »V teh desetih dneh [do objave končnih izidov volitev] moramo sestaviti najboljšo ukrajinsko vlado, saj kakršnakoli druga ne bo kos izzivom, s katerimi se danes sooča naša država.«

Izzivov v državi, kjer je bilo od aprila letos po neuradnih podatkih ubitih 3700 ljudi, vsekakor ne manjka. Analitiki ugibajo, da bi lahko nova vlada v kratkem imenovala novega ministra za energijo, ki bi pospešil zastala ukrajinsko-ruska pogajanja o plinu.

Rusija priznala volitve, uporniki kritični

Iz Moskve so po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočili, da so na včerajšnjih volitvah zmagali privrženci mirovnega procesa, ki se bodo morali lotiti najpomembnejših vprašanj ukrajinske družbe. Namestnik ruskega zunanjega ministra Grigori Karasin je še ponovil znano stališče Rusije, da bo morala vlada v razpravo vključiti celotno družbo, še posebej predstavnike regij.

Volivcem pa se je zahvalil predsednik evropske komisije José Manuel Barroso: »Čestitam ukrajinskemu ljudstvu! Gre za zmago demokracije in evropske agende za reformo.« Ameriška veleposlanika v Ukrajini Geoffrey Pyatt in pri Ovseju Daniel Baer sta v skupni izjavi za javnost zapisala, da so volitve »še en korak na ukrajinski demokratični poti«.

Bolj kritični so bili proruski uporniki na vzhodu države, ki so volitve označili za farso. So pa kljub temu izrazili pripravljenost na nadaljevanje pogajanj z novimi oblastmi ob posredovanju tretje strani. Separatisti sicer želijo 2. novembra izvesti svoje volitve v samooklicanih ljudskih republikah.