Potres na otoku Ischia blizu Neaplja zahteval žrtve

V potresu z magnitudo 4,0 sta umrli dve osebi, 39 je poškodovanih, 2600 ljudi je ostalo brez strehe nad glavo.

Objavljeno
22. avgust 2017 09.04
ITALY-QUAKE/
Š. J., STA, Ka. M.
Š. J., STA, Ka. M.

Neapelj – Italijanski otok Ischia blizu Neaplja je v ponedeljek zvečer stresel potres z magnitudo 4,0, v katerem sta po najnovejših podatkih umrla dva človeka, 39 je poškodovanih, 2600 pa jih je izgubilo svoje domove. Zrušilo se je več zgradb, reševalci v ruševinah iščejo preživele.

Tri bratce, ki so ostali ujeti pod ruševinami, so že rešili. Sedemmesečnega dečka so reševalci rešili že ponoči, njegova brata, stara sedem in enajst let, ki sta se med potresom zatekla pod posteljo, pa približno 16 ur pozneje, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Tla so se stresla v ponedeljek nekaj minut pred 21.00, žarišče potresa pa je bilo na severozahodu otoka na globini nekaj kilometrov pod površjem Zemlje. Sledilo je več popotresnih sunkov.

Tresenje tal je najhuje prizadelo vas Casamicciola na severu otoka in bližnji Lacco Ameno. Številne zgradbe so se zrušile, na nekaterih je potres povzročil razpoke. »Videti je, kot bi Casamicciolo bombardirali,« je dejala ena od prič.

Foto: Ciro De Luca/REUTERS

V potresu je umrla starejša ženska, na katero so v kraju Casamicciola padle ruševine z bližnje cerkve. Truplo druge žrtve, ravno tako ženske, pa so našli pod ruševinami neke hiše.

Zaradi potresa so delno evakuirali bolnišnico v Ischii.

Potres, ki je otok stresel na vrhuncu turistične sezone, je prestrašil turiste. V več hotelih je zmanjkalo elektrike. Številni so noč preživeli v avtomobilih, več sto jih je Ischio zapustilo s trajekti. V pristanišču so se vile dolge kolone avtomobilov z ljudmi, ki so želeli na celino. »Samo proč hočemo,« je po poročanju avstrijske tiskovne agencije APA dejala francoska turistka, ki je ocenila, da je »otok postal past«.

Ischio, kjer živi 62.000 oseb, so že večkrat stresli potresi. Najhujši je bil leta 1883 z magnitudo 5,8, ki je zahteval več kot 2000 smrtnih žrtev. Po potresu so se pojavila številna vprašanja, kako je lahko relativno šibak potresni sunek povzročil tolikšno škodo. Geologi odgovarjajo, da je temu v določeni meri najverjetneje botrovalo dejstvo, da je bilo središče potresa po nekaterih podatkih na globini zgolj petih kilometrov.

Obenem številni za veliko škodo krivijo tudi nezakonito gradnjo. »Velik del stavb, ki so v zadnjih letih zrasle na otoku, je nezakonitih,« je po poročanju APA dejal nekdanji državni tožilec Aldo De Chiara. Da se napačne gradnje v Italiji bridko maščujejo, svarijo tudi strokovnjaki civilne zaščite.