V Londonu po napadu pet mrtvih in več kot 40 ranjenih

Število smrtnih žrtev napada v Londonu narašča. Dogodek obravnavajo kot terorizem, dokler ne bodo vedeli več.

Objavljeno
22. marec 2017 17.06
BRITAIN-SECURITY/
Š. P., STA, K. M.
Š. P., STA, K. M.

London − Londonska policija je potrdila, da je bilo v včerajšnjem napadu blizu britanskega parlamenta v Londonu ubitih pet oseb, med njimi tudi napadalec in policist. Še najmanj 40 je ranjenih, nekateri od njih so v kritičnem stanju. Predstavnik policije BJ Harrington je v izjavi za medije povedal, da o napadu poteka preiskava in da se z njo ukvarja teroristični oddelek. Scotland Yard je že pred tem sporočil, da napad v Londonu obravnavajo kot terorizem.

Preberite tudi: Ekskluzivno iz središča Londona - o razmerah po terorističnem napadu

Neznani moški je pri prečkanju Westministrskega mostu z avtomobilom zapeljal na pločnik in povozil vsaj dvanajst oseb. Z vozilom je nato trčil v ograjo, ki zapira vhod v poslopje parlamenta, izstopil in zabodel policista. Preden se je lahko prebil skozi vhod, ga je s strelom ustavil drug policist.

Britanska policija je večji del popoldneva in noči opravljala temeljito preiskavo dogodka, da bi ugotovila napadalčev motiv in izključila možnost, da je ta pri svojem dejanju imel pomoč. Premierka Theresa May, ki je bila v času incidenta v parlamentu, je sklicala sestanek posebnega vladnega odbora za spopadanje s kriznimi razmerami. V večernem televizijskem nagovoru po napadu je dejala, da kljub dogodku ne bodo zvišali stopnje teroristične ogroženosti v državi.

Krvavi pohod je Londončane spomnil na teroristične napade pred več kot desetletjem, a kot iz Londona poroča Delov novinar Luka Jakše, so se razmere v britanski prestolnici hitro umirile. Območje napada je blokirano in ceste, ki vodijo proti Westminstru, so prazne, sicer pa življenje v britanski prestolnici teče dalje.

Kaj se je zgodilo?

Pred britanskim parlamentom v Londonu so danes popoldne odjeknili streli, poroča BBC. Britanski parlament je zaradi incidenta prekinil delo. Očividci so sporočili, da so ob zgradbi parlamenta opazili moškega z nožem. Po poročanjih je šlo za moškega srednjih let, starega znanca policije. David Lidington, vodja spodnjega doma britanskega parlamenta, je povedal, da je moški zabodel policista, oboroženi policisti pa so ga potem ustrelili. Napadalec je umrl, prav tako zabodeni policist.

Spodnji dom britanskega parlamenta je zaradi incidenta prekinil delo, policija pa je območje zaprla za javnost. Osebju parlamenta so oblasti ukazale, naj ostane v parlamentarni zgradbi. Okoli tisoč ljudi so iz nje izpustili šele po nekaj urah, poroča The Guardian. Po predvidevanajih bo danes delo v domu demokracije potekalo nemoteno.

Britansko premierko Thereso May, ki je bila v tem času v bližini, so nekaj minut po incidentu odpeljali na varno s srebrnim avtomobilom. Downing Street je kasneje sporočil, da je premierka »v redu«. Po tem je za drevi že sklicala izredno zasedanje britanskega sveta za nacionalno varnost.

Policija je potrdila, da je bil prav omenjeni napadalec tisti, ki je pred tem incidentom na Westminstrskem mostu z avtomobilom zapeljal v skupino ljudi. Ena oseba je poškodbam podlegla na kraju dogodka, štiri kasneje v bolnišnici, najmanj 40 je ranjenih. Francoski notranji minister Bernard Cazeneuve je potrdil, da so med ranjenimi trije francoski najstniki, ki so bili na šolskem izletu, piše STA. Neka ženska se je po navedbah britanskih medijev napadu izognila s skokom v Temzo in preživela, a je poškodovana.


Reševalne ekipe na Westminstrskem mostu, ki vodi do parlamenta. Foto: ITN via AP

Na zahtevo policije so po incidentih zaprli postajo Westminster na londonski podzemni železnici. Obstala je tudi londonska znamenitost London Eye. V njej so zavoljo njihove varnosti nekaj časa zadrževali vse obiskovalce.

Scotland Yard ljudem svetuje, naj se do nadaljnjega izogibajo območju v okolici parlamenta, in sicer trgu Parliament Square, Whitehallu, mostu Lambeth, Westminstrskemu mostu in delu ulice Victoria Street.

Škotski parlament je zaradi napada pred britanskim parlamentom za danes prekinil razpravo o novem referendumu o samostojnosti.


Najhujši napad po letu 2005

Včerajšnji dvojni napad je najhujši napad v Londonu po letu 2005, ko je bilo na postaji podzemne železnice in avtobusu ubitih 56 ljudi, več kot 700 je bilo ranjenih. Britanska premierka Theresa May je dejala, da so njene misli z ubitimi in ranjenimi v napadu ter z njihovimi družinami. Sklicala je zasedanje britanskega sveta za nacionalno varnost, ki se ga bo udeležila tudi britanska notranja ministrica Amber Rudd. Ta je v svojem odzivu na napad poudarila, da je varnost britanskega ljudstva prednostna naloga britanske vlade. »Glavna prioriteta vlade je varnost njenega naroda. Britanski narod bo združen, da bo skupaj porazil tiste, ki želijo okrniti vrednote, ki jih delimo: vrednote demokracije, strpnosti in vladavine prava,« je poudarila.

Britanska premierka Theresa May je v televizijskem nagovoru po današnjem napadu v Londonu dejala, da kljub dogodku ne bodo zvišali stopnje teroristične ogroženosti v državi.


V London prihajajo izrazi solidarnosti

Izrazi sožalja prihajajo z vseh strani sveta. Oglasili so se številni voditelji, med njimi tudi nemška kanclerka Angela Merkel, ki je zatrdila, da Nemčija stoji ob strani Veliki Britaniji v boju proti terorizmu. Nekdanji britanski premier David Cameron pa je na družbenem omrežju twitter zapisal: »Mislim na družine pokojnih in poškodovanih. Tisti, ki poskušajo napasti našo demokracijo s temi barbarskimi metodami, ne bodo nikoli zmagali.«

Solidarnost in podporo je v imenu Francije britanski premierki Theresi May izrazil tudi francoski predsednik François Hollande. »Terorizem prizadene nas vse,« je dejal in poudaril, da je ta napad nov dokaz, da bi se morali v boju proti terorizmu organizirati na evropski ravni. Pri tem je spomnil, da je tudi Francija v zadnjih letih hudo trpela zaradi terorističnih napadov. V nekaj več kot dveh letih je bilo v tovrstnih napadih ubitih več kot 230 ljudi, je poudaril.

Na napad se je odzval tudi italijanski premier Paolo Gentiloni in prav tako izrazil solidarnost Veliki Britaniji. »Italija stoji ob strani britanskemu ljudstvu in vladi po tem napadu, ki je prizadel srce Londona in demokratične institucije«, je zapisal v sporočilu.

Obsodbi napada so se pridružili tudi vodilni avstrijski politiki, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. »Moje misli so pri žrtvah in njihovih svojcih,« je na twitterju zapisal predsednik Alexander Van der Bellen.

Britanska premierka Mayeva se je o napadu po telefonu pogovarjala tudi z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, poroča STA.

Tudi slovenski državni vrh je po napadu izrazil solidarnost z Britanci. Predsednik države Borut Pahor je na twitterju zapisal: »V teh težkih trenutkih sporočam britanskemu ljudstvu v imenu Slovenije izraze žalosti, solidarnosti. Naše misli so s svojci žrtev zavržnega napada.« Na twitterju se je oglasil tudi premier Miro Cerar in v angleščini zapisal, da so njegove misli z žrtvami londonskega napada in njihovih družin. Dodal je, da se moramo upreti terorizmu, in ne dopustiti strahu, da nas razdvaja.

Potem ko so napade obsodili številni evropski voditelji, je kanadski premier Justin Trudeau poudaril, da je šlo za »napad na demokracije po svetu«. Zatrdil je še, da so Kanadčani na strani Britancev v boju proti terorizmu.

Avstralski premier Malcolm Turnbull pa je poudaril, da je bil to napad na »parlamente, svobodo in demokracijo vsepovsod«.

Prav danes mineva leto dni od hudega terorističnega napada v Bruslju.