Preprečiti otoplitev odnosov med Rusijo in ZDA

Rusija naj bi s prelivanjem krvi in rušenjem črnogorske države povečala vpliv na Balkanu.

Objavljeno
21. februar 2017 19.34
In this Monday, Oct. 17, 2016 file photo, former Montenegro's Prime Minister and long-ruling Democratic Party of Socialists leader Milo Djukanovic, center, speaks in his headquarter, in Podgorica, Montenegro. Montenegro's special prosecutor has accused
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Prvak socialistov Milo Đukanović je obtožil Moskvo, da je poskusila izzvati prelivanje krvi v Črni gori, da bi povečala svoj vpliv na Balkanu. Kremelj je odločno­ zanikal vpletenost, obtožbe pa so s sklicevanjem na zanesljive­ vire objavili tudi britanski časniki.

Vodja ruske diplomacije Sergej ­Lavrov je zavrnil navedbe britanskih časnikov o vpletenosti Moskve v poskus rušenja ustavne ureditve Črne gore in atentata na bivšega premiera kot neutemeljene. Predstavnik odbora državne dume za mednarodna vprašanja Sergej Železnjak je označil obtožbe proti Rusiji za namerne provokacije, s katerimi si želijo preplašiti ljudstvo v Črni gori in odvrniti pozornost od resničnih nevarnosti, kot sta razkol v družbi in nasilno potiskanje države v Nato proti volji večine. Cilj naj bi bil tudi pritisk na »patriotske sile« in preprečitev normalizacije odnosov med Rusijo in ZDA.

Rusi in domači pomagači

Črnogorske oblasti pripisujejo krivdo za domnevno zaroto ruskim nacionalistom, ki naj bi za puč, ki ga ni bilo, najeli proruske Srbe. Na predvolilni večer parlamentarnih volitev, ki so bile 16. oktobra lani, so v Črni gori aretirali 14 Srbov zaradi suma kriminalnega združevanja in priprave terorističnega napada v volilni noči, oblast pa je sprožila tudi lov za dvema Rusoma, ki sta še vedno na begu.

Milo Đukanović je poudaril, da sedanja moskovska politika, ki si želi poravnati račune z zahodnimi partnerji ali nasprotniki, odvisno od aktualnih dogodkov, predvsem z Evropo in ZDA, ne bi mogla rušiti države brez domačih pomagačev. Po njegovih besedah si v črnogorskih političnih vrstah del strukture, ki je zbran predvsem v opozicijski Demokratični fronti (DF), prizadeva za rušitev Črne gore in njene prihodnosti. Đukanović je obtožil DF, da so jo najeli tuji politični centri.

Črnogorski parlament, ki ga opozicija bojkotira, je izglasoval odvzem imunitete vodilnima članoma DF in poslancema Andriji Mandiću in Milanu Kneževiću, očitajo jima sodelovanje pri poskusu državnega udara. S tem je parlament odprl pot za njuno aretacijo, ki jo zahteva posebni tožilec Milivoje Katnić zaradi sumov, da sta sodelovala pri domnevni zaroti, katere cilj naj bi bil zavzeti parlament in ubiti bivšega premiera Mila Đukanovića. 

Katnić je po domnevnem državnem udaru izjavil, da so državljani Srbije, Črne gore in Rusije poskusili izvesti atentat na Đukanovića. Po njegovih navedbah so bili organizatorji kriminalne združbe ruski nacionalisti, ki so prepričani, da oblasti v Črni gori ne bo mogoče spremeniti z volitvami, ampak je potreben državni udar. Katnić je hkrati priznal, da nima dokazov o vpletenosti ruske oblasti.

Širjenje lažnih informacij

Voditelji DF, ki nasprotuje prizadevanjem Črne gore za članstvo v Natu, so večkrat zanikali vsakršno vpletenost v domnevno zaroto, Mandić pa je zagrozil Katniću, da bi, če bi zanj skupaj s Kneževićem izdal obtožnico, lahko v državi izbruhnili spopadi. DF je organizirala že več protestov proti vladi in članstvu Črne gore v Natu. Protesti so bili pred poslopjem parlamenta tudi med glasovanjem o odvzemu imunitete poslancema, protestniki pa so obtoževali vlado, da povezuje opozicijo z lažnim pučem. Po Mandićevem mnenju je to predstava Đukanovića, ki je izgubil kompas, poskuša pa prestrašiti DF.

Britanski časnik Guardian, ki se je skliceval na zanesljive vire, je lani oktobra poročal, da se je predsednik ruskega varnostnega sveta Nikolaj Patrušev opravičil za ruske nacionaliste, ki naj bi pripravljali atentat na Đukanovića. Uradna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova je označila članek za klasično provokacijo na podlagi širjenja lažnih informacij. Agencija Tass je označila Guardian za lažnivce dneva, da se Patrušev ni opravičil, ker za to ni bilo razloga, je sporočil tudi ruski varnostni svet.

Možnost uradne vpletenosti Rusije v poskus puča in terorističnega napada v Črni gori, kot je poročala Ruska gazeta, je brezpogojno in kategorično zanikal tudi tiskovni predstavnik ruskega predsednika Dmitrij Peskov. Zanikal je tudi ponedeljkovo novico časnika ­Telegraph, ki se je skliceval na vire v britanski vladi, da je Rusija načrtovala Đukanovićevo likvidacijo in rušitev njegove vlade.

Peskov je poudaril: »Dan za dnem zaznavamo absurdne obtožbe proti Rusiji, dan za dnem zavračamo te obtožbe in z vso odgovornostjo izjavljamo, da ne more biti niti besede o vpletenosti uradne Moskve ali Rusije v notranje zadeve v Črni gori.«