Prepričevanje prepričanih se lahko začne

Tony Blair je verjetno najbolj neprimerna osebnost za vodenje tabora »remain«.

Objavljeno
17. februar 2017 10.29
BRITAIN-IRAQ-WAR-POLITICS
Jure Kosec
Jure Kosec

Nekdanji britanski ministrski predsednik verjame, da bi veliko ljudi, ki je glasovalo za izstop Združenega kraljestva iz Evropske unije, spremenilo svojo odločitev, če bi se zavedali, kako negotova je prihodnost države in kako slabše bo zaradi tega njihovo življenje. Cilj njegove kampanje proti brexitu je spodbuditi ponovno razpravo o prednostih in slabostih članstva v EU.

»Želim biti ekspliciten. Britanci so glasovali za izstop iz EU in trenutno ni večjega apetita po ponovnem premisleku. Toda ljudje so se odločali brez zavedanja o tem, pod kakšnimi pogoji bo brexit izpeljan,« je med govorom, v katerem je neposredno izzval tezo o nepovratnosti britanskega referenduma, dejal Tony Blair. »S tem ko ti pogoji postanejo jasnejši, imajo [volivci] vso pravico, da spremenijo svoje mnenje. Naša želja je, da jih k temu prepričamo.« Pot, po kateri stopa Združeno kraljestvo po njegovem mnenju »ne vodi le v 'trdi' brexit, temveč v brexit za vsako ceno«. Zaradi odločitve o izstopu iz EU bodo Britanci revnejši, z devalvacijo vrednosti funta cene uvoženih izdelkov v trgovinah naraščajo, s tem rastejo tudi življenski stroški, je poudaril nekdanji vodja laburistov, ki meni, da bo pot od tod naprej le še težja.

Tony Blair, ki se je po odstopu leta 2007 popolnoma umaknil iz britanske politike, je spregovoril na prireditvi organizacije Open Britain, ki je zrasla iz kampanje za obstanek države iz EU. Njegov govor je predstavljal začetek nove kampanje, s katero bo Blair poskušal povezati nasprotnike izstopa iz EU v gibanje, ki bo dovolj močno, da bo lahko preprečilo uresničitev načrtov najbolj zagrizenih zagovornikov brexita. V ta namen namerava ustanoviti tudi poseben inštitut, namige, da se v ozadju vsega skriva ideja o novi sredinski politični stranki, pa je odločno zavrnil.

Kontraproduktivni aktivizem

Slika poreferedumske Brtitanije, ki jo je narisal Blair, predstavlja popolno nasprotje tistega, v kar verjamejo zagovorniki brexita. Argumenti, ki jih predstavil, sami po sebi niso nič novega. Nanašajo se na nevarnost izgubljanja vpliva države, njene potencialne dezintegracije in na negotovo prihodnost britanskega gospodarstva. Nasprotniki izstopa iz EU o njih konstantno govorijo, kot alternativo pa ponujajo obstanek države na skupnem trgu. To je eden od redkih pogledov, v katerih se laburistični politik od njih razlikuje: njegov cilj je ohraniti državo znotraj EU.

Blair je verjetno najbolj neprimerna osebnost za vodenje tabora »remain«. 63-letni politik, diskreditiran zaradi vpletanja države v vojno v Iraku, utegne hitro ugotoviti, kako kontraproduktiven je njegov aktivizem. Njegov govor so kritizirali tako rekoč vsi vidnejši zagovorniki brexita, na čelu z zunanjim ministrom Borisom Johnsonom, ki je Blaira obtožil pokroviteljstva in »zaničevanja intelekta volilnega telesa«. Toda v ozadju njegovega in vseh ostalih ostrih odzivov se je po vsej verjetnosti skrivalo navdušenje, da bo ravno Blair tisti, ki bo osrednji obraz boja proti izstopu iz EU. Volivce, piše Telegraphov komentator Asa Bennett, bo namreč še bolj spomnil na proevropsko politično elito, ki jim gre tako zelo v nos. Prepričal pa bo le tiste, ki so že prepričani.

Njegov pojav je v marsičem simptom neučinkovitosti britanske opozicije, ki se glede brexita ni pripravljena oziroma ni sposobna upreti konservativni vladi Therese May. Blair ne skopari s kritikami na račun stranke, ki jo je nekoč vodil, po mnenju nekaterih pa tudi uničil. »Izčrpanost laburistične stranke olajšuje brexit. To težko priznam, ampak je res,« je dejal med govorom. To po njegovih besedah pomeni, da se morajo nasprotniki brexita povezati v gibanje, ki bo presegalo strankarsko pripadnost.