Pridružitveni sporazum z BiH bo začel veljati junija

Med prednostnimi cilji vlade BiH so gospodarske in socialne reforme, krepitev vladavine prava in boj proti korupciji.

Objavljeno
16. april 2015 15.02
Ma. Ja., Delo.si, STA
Ma. Ja., Delo.si, STA

Sarajevo − Sporazum o stabilizaciji in pridruževanju med Evropsko unijo ter Bosno in Hercegovino, ki sta ga strani parafirali že leta 2007, bo začel veljati prvega junija, je danes povedal novi vodja delegacije evropske komisije v BiH Lars-Gunnar Wigemark. Pri tem je opozoril, da je to šele korak na dolgi poti do morebitnega članstva v EU, piše Slovenska tiskovna agencija.

»Vrata so zdaj odprta. Sporazum o stabilizaciji in pridruževanju bo začel veljati prvega junija. Zdaj je vse v rokah politikov BiH,« je pri predaji poverilnih pisem povedal Wigemark in opozoril, da bodo še posebej pomembni prihodnji meseci. Kot je dodal, morajo biti v tem času sprejeti konkretni ukrepi, s čimer bo potrjena pripravljenost oblasti za izvedbo reform.

Predsedujoči svetu ministrov BiH Danis Zvizdić, s katerim se je danes sešel Wigemark, pa je povedal, da obstaja polno soglasje o prednostnih ciljih, ki jih mora vlada sprejeti in s tem izkazati napredek na poti v EU. Pri tem so na prvem mestu gospodarske in socialne reforme, pa tudi krepitev vladavine prava in boj proti korupciji, piše STA.

Zunanji ministri EU so pred mesecem dni v Bruslju dali dovoljenje za uveljavitev pridružitvenega in stabilizacijskega sporazuma z BiH, potem ko so se politiki v BiH zavezali k reformam. Najprej je predsedstvo BiH konec januarja sprejelo pisno zavezo k reformam, ki so jo podpisali voditelji političnih strank, konec februarja pa jo je podprl tudi parlament BiH.

EU je sicer dala vedeti, da od novih oblasti v BiH, ki so bile po oktobrskih splošnih volitvah v celoti oblikovane šele pred kratkim, kot prvi korak na poti približevanja EU pričakuje vzpostavitev enotnega mehanizma usklajevanja odnosov z Brusljem, piše STA. V BiH so sicer po več neuspešnih pogovorih pokazali pripravljenost za dogovor o tovrstnem mehanizmu, a strankam, ki so zdaj na oblasti, tega še ni uspelo doseči. Ključna ovira za to je po pisanju STA še naprej nesoglasje med stranko HDZ BiH in Stranko demokratske akcije (SDA), ki se ne moreta dogovoriti, ali bi morali imeti v pogajanjih z EU vlogo tudi kantoni v Federaciji BiH.