Proces desetletja bo državo zaznamoval

V Makedoniji se bo na zatožni klopi znašla skoraj celotna strankarska elita VMRO-DPMNE.

Objavljeno
19. julij 2017 17.37
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Makedonija je na pragu sodnega procesa desetletja. Posebno tožilstvo je vložilo obtožnice proti več kot sto osumljenim posameznikom in pravnim osebam. Prvoobtoženi je nekdanji premier Nikola Gruevski, ki ga obtožnica bremeni petih kaznivih dejanj proti narodu in državi.

Na zatožni klopi se bo znašla skoraj celotna strankarska elita še včeraj vladajoče VMRO-DPMNE. Pet obtožnic je tako kot proti Nikoli Gruevskemu vloženih tudi proti nekdanjemu ministru za promet Miletu Janakievskemu, ki je poslušno izvajal šefove ukaze. Po tri obtožnice bremenijo vplivnega nekdanjega vodjo državne varnosti Sašo Mijalkova in nekdanjo nedotakljivo šefinjo policije Gordano Jankulovsko.

Posebno tožilstvo je za 18 obtoženih zahtevalo pripor do začetka sojenja, vendar se je kazensko sodišče odločilo, da zadostuje odvzem potnih listov osumljencem. Čeprav je odločitev po mnenju javnosti sramotna, pravni strokovnjaki poudarjajo, da je »strankarsko« sodišče sprejelo obtožnice in da je to njegov prvi poskus, da se otrese vpliva od zunaj in groženj ter sodi po zakonu.

Krog samovolje, kriminala in korupcije

Državni in strankarski vrh je vse desetletje vladal samovoljno in bahavo, posebno tožilstvo pod vodstvom Katice Janeve, ki je bilo ustanovljeno jeseni 2015, pa je kljub nenehnim političnim pritiskom in diskvalifikacijam pripravilo obtožnice tik pred potekom roka, ki je bil postavljen ob njegovi ustanovitvi. Hrbtenica vseh obtožnic je nezakonito prisluškovanje približno 20.000 ljudem, tudi policistom, sodnikom, novinarjem in tujim diplomatom. Prvoobtoženi je Mijalkov, na seznamu obtoženih pa ni Gruevskega, čeprav je javna tajna, da je vedel za prisluškovanje.

V Makedoniji se počasi zapira krog samovolje, kriminala in korupcije, v njem pa so poleg nekdanje vladajoče elite, ki je prisluškovala, ujete njene žrtve. To so predvsem njeni najbližji in zvesti sodelavci. Kljub temu vsi molčijo, v tančico skrivnosti pa je zavito, ali gre za klasični mafijski zakon molka ali pa za varovane priče. Vrh VMRO-DPMNE zagotavlja, da v stranki ni izdajalcev, posebno tožilstvo pa se je vzdržalo komentarja.

Skoraj dvajset oseb z Gruevskim, Gordano Jankulovsko in Janakievskim na čelu je obtoženih prirejanja volilnih seznamov. Sodeč po prisluhih so bili vpleteni v tiskanje osebnih dokumentov in dvojno glasovanje ter v vrsto drugih volilnih zlorab. Gordana Jankulovska se je tudi sama hvalila, da je organizirala volilni štab stranke kar na sedežu policije in tako prelisičila opazovalce Ovseja. Kot je ocenilo tožilstvo, so obtoženci »ukradli« voljo volivcev, Gruevski na čelu VMRO-DPMNE pa je izdelal učinkovit sistem za večni obstanek na oblasti.

Največja goljufija se nanaša na gradnjo odsekov avtoceste proti Ohridu in Štipu, ki je oškodovala proračun za 150 milijonov evrov. Dela so prekinili zaradi pomanjkanja sredstev, revizija pa je pokazala, da bo za dokončanje projekta treba vložiti še najmanj sto milijonov evrov. Na sojenju naj bi prišla na dan resnica o provizijah, ki so jih izplačali rumeni investitorji iz Kitajske, nesporno pa je, da so najkrajšo potegnili davkoplačevalci, saj je njihov denar končal v zasebnih žepih.

Projekt Skopje 2014 je »pralnica denarja«

Na seznamu kaznivih dejanj vloženih obtožnic so še davčna utaja, zloraba službenega položaja, naročanje nasilja in čezmerna uporaba sile. Osumljencem za zdaj nista pomagali niti uničenje drage prisluškovalne opreme, ki je končala na odpadu, niti zatrjevanje Gruevskega, da je v resnici prisluškovala tuja tajna služba v rumenem kombiju, ki je krožil po Skopju, razen njega pa ga ni videl nihče drug.

Katica Janeva je še pojasnila, da je posebno tožilstvo, ki mu je nova parlamentarna večina podaljšala mandat na pet let, doslej obdelalo šele polovico posnetkov prisluhov. Po njenih navedbah so končali tudi preiskavo o projektu Skopje 2014, ki je namesto predvidenih 80 milijonov stal skoraj 700 milijonov evrov, in o nezakonitem financiranju VMRO-DPMNE med letoma 2009 in 2015, vendar jim ni uspelo kompletirati obtožnic do izteka roka.

Projekt Skopje 2014, ki je po mnenju mnogih iznakazil makedonsko prestolnico, že od samega začetka spremljajo sumi, da gre za veliko pralnico denarja. Pred koncem je tudi preiskava o financiranju sedeža VMRO-DPMNE, ki je obogatela čez noč in se vselila v razkošno palačo v središču mesta. Nezakonito financiranje stranke je bilo menda težko 4,9 milijona evrov. Gruevski in njegovi strankarski kolegi naj bi s tem denarjem osebno obogateli. Sodišče je na zahtevo posebnega tožilstva že zamrznilo del premoženja VMRO-DPMNE, med drugim sedež stranke v Skopju.

Sojenje se bo v najboljšem primeru začelo jeseni, ko bo pritožbeno sodišče odločilo o vseh pritožbah, tudi pritožbi posebnega tožilstva na odločitev sodišča, da za obtožene ne uvede pripora. Sodni proces, ki naj bi razkril resnico o načinu vladanja Gruevskega in njegove stranke, bo politično in pravno zaznamoval Makedonijo. Čeprav je država vse bolj tonila v totalitarni enostrankarski režim, Gruevski vztrajno zatrjuje, da je cilj preiskave politično preganjanje njega in celotnega vodstva stranke, da je obtožena samo VMRO-DPMNE in da gre za montiran politični proces.