Prvi korak k federalizaciji in razkosanju države?

Dogovor opozicijskih socialdemokratov z Albanci naj bi škodil interesom Makedoncev.

Objavljeno
01. marec 2017 15.15
Vili Einspieler
Vili Einspieler
Protesti državljanske pobude Za skupno Makedonijo, na katerih je več tisoč ljudi zahtevalo ohranitev enotnosti države in protestiralo proti spremembi ustave, so pokazali, da Nikola Gruevski ne bo predal oblasti brez boja. Protestniki so ranili tudi dva novinarja.

Pobuda Za skupno Makedonijo in pristaši doslej vladajoče stranke VMRO-DPMNE Nikole Gruevskega so protestirali, ker naj bi se opozicijski socialdemokrati (SDSM) s strankami makedonskih Albancev dogovorili o platformi, ki predvideva, da bo albanski jezik postal drugi uradni jezik v državi. Po njihovi oceni ta dogovor, ki bi pripeljal do federalizacije in kantonizacije države, škodi interesom makedonskega naroda.

SDSM je potrdil, da so se dogovorili za širšo uporabo albanskega jezika, vendar v okviru ustave. Glavni povod za nasilne proteste je bilo dejstvo, da je prvak SDSM Zoran Zaev uspel pridobiti podpise podpore 67 poslancev, ki jih je predal predsedniku države Gjorgeu Ivanovu in od njega zahteval, naj mu dodeli mandat za sestavo nove vlade. To mu je uspelo zaradi dogovora z Demokratično unijo za integracijo (DUI) Alija Ahmetija, brez katere niti SDSM niti VMRO-DPMNE ne moreta sestaviti vlade. Zaeva sta poleg SDSM in DUI podprli še albanski stranki Besa in Zveza za Albance.

Po navedbah medijev makedonski Albanci zahtevajo, da albanski jezik postane uradni jezik, rešitev spora glede imena države ter začetek razprave o zastavi, himni in grbu. Simboli državnosti naj bi izražali večetničnost države ter enakopravno zastopanost Albancev v državnih strukturah. Albance naj bi uvrstili med konstitutivne narode in uvedli integrirano upravljanje meja s Kosovom in Albanijo, kar protestniki razumejo kot poskus oblikovanja velike Albanije. Po oceni strokovnjakov je zahteva po dvojezičnosti protiustavna ter prvi korak k federalizaciji in razkosanju države.