Ni bilo pričakovati katalonske predaje

Katalonski predsednik Puigdemont je poslal spravljivo pismo španskemu premieru Rajoyu. 

Objavljeno
16. oktober 2017 10.46
SPAIN-CATALONIA-POLITICS-HISTORY
Mimi Podkrižnik
Mimi Podkrižnik

Rok za jasen in glasen odgovor glede razglasitve neodvisnosti se je včeraj dopoldne iztekel, v odgovor pa je katalonski predsednik Carles Puigdemont zaprosil Madrid za dodatna dva meseca: za pogajanja in čim prejšnje srečanje s premierom Marianom Rajoyem. Moncloa na katalonsko taktiko ni pristala, ampak ostaja pri svojem: Barcelona ima čas do četrtka, da pojasni in stopi nazaj. In dialog da je mogoč samo znotraj zakonskih okvirov.

Katalonski predsednik je v pismu španski vladi, poslanem po faksu ob osmih zjutraj, izrazil željo, da bi »začasno odložil« mandat, ki so mu ga podelili katalonski volivci. »Naš cilj je, da bi v prihodnjih dveh mesecih dosegli dialog z vami.« Na ta način si je poskušal »kupiti čas«, obenem pa ne razjeziti nikogar (preveč): po eni strani ne Madrida, po drugi strani pa ne domačih gorečih zagovornikov samostojne Katalonije.

Po poti pogovora

Po pisanju El Paísa je Carles Puigdemont v pismu, v spravljivem tonu napisanem na štirih straneh, pridal še različne dokumente, denimo, zakon o referendumu, pa tudi podatke o policijskem nasilju med referendumskim 1. oktobrom. Zaprosil je dvoje: za sestanek in za končanje represije nad Katalonci in katalonsko vlado ter vztrajal, kako je prioriteta njegove ekipe, da doseže dialog. Hoteli bi se pogovarjati, tako kot to počno v trdnih demokracijah. V odločitvi, da zamrznejo že razglašeno neodvisnost, je po njegovih besedah prepoznati voljo, da si želijo rešitve problema in ne spora, zato je njihova »iskrena« ponudba taka: v dveh mesecih začeti pogajanja, v katera bi bili vključeni še drugi igralci, kot mediatorjii. Katalonski notranji minister Joaquim Forn je med tem za Catalunya Ràdio dejal, kako bo – če v teh dveh mesecih ne bo dialoga – potem pa Katalonija res šla v neodvisnost. ...

Kdo bo razvezal vozel upora?

Španska vlada na katalonsko taktiko ni pristala, ampak vztraja pri svojem ultimatu, čeprav »ne zavrača« jasnega dialoga v »zakonskih okvirih«. Kot je dejala podpredsednica vlade Soraya Sánez de Santamaría, je »še vedno čas, da predsednik Puigdemont razreši problem«, da odgovori z »da« ali »ne«, »popravi«, kar je treba popraviti in ne bo treba seči po dramatičnih ukrepih.« S temi besedami je tudi predsednik vlade Mariano Rajoy na Puigdemontovo pismo odgovoril s pismom, v katerem ga je pozval, naj razjasni stališče, in ga posvaril, kako bo morda »edini človek, ki je bil kriv« za ustavni ukrep: po katerem bi lahko Madrid prevzel nadzor na avtonomno Katalonijo.

Soraya Saenz de Santamaria se je danes odzvala na pismo katalonskega voditelja. Foto: Juan Medina/Reuters

Da naj namesto k pošiljanju pisem pristopita k »resničnemu dialogu«, je oba voditelja pozvala županja Barcelone Ana Colau in se spotaknila ob Rajoyevo zahtevo, da se Puigdemont preda, še preden bi imel priložnost za dialog. ... »Narobe je pričakovati od nasprotnika, da bo njegov prvi odgovor kapitulacija,« je dejala županja in dodala, kako »sedanja negotovost« ne sme več dolgo trajati, saj je »socialno in ekonomsko škodljiva«.

Do četrtka je pričakovati (prvi) razplet špansko krize ..., tveganja ob katalonskem osamljenem zagovarjanju demokratičnih idealov je za Barcelono veliko, kakor tudi bojazni, da utegne njihov vozel upora na koncu razvezati in zadušiti nepopustljivi Madrid.