V Španiji pol leta pozneje nič novega

Mariano Rajoy zahteva pravico do vladanja, najbolj je naklonjen veliki koaliciji s socialisti.

Objavljeno
27. junij 2016 11.03
Spain Elections
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Madrid − Nedeljske predčasne volitve niso prinesle odgovora na vprašanje, kakšna bo politična prihodnost Španije. Čeprav o zmagovalcu ne gre dvomiti, še zdaleč ni gotovo, da bo Ljudski stranki (PP) Mariana Rajoyja uspelo oblikovati koalicijsko ali pa vsaj manjšinsko vlado.

Rezultati nedeljskih predčasnih volitev kažejo podobno sliko kot po decembrskih volitvah, ki niso prinesle absolutnega zmagovalca in s tem špansko politiko popeljale v slepo ulico. Tudi tokrat je slavila Ljudska stranka, ki je v 350-članskem parlamentu osvojila 137 sedežev, 14 več kot decembra, še vedno pa krepko manj od 176, kolikor je potrebno za absolutno večino.

Vse ostale stranke so bodisi izgubile podporo bodisi sedeže, v nekaterih primerih celo oboje. Socialisti (PSOE) so se kljub drugačnim obetom obdržali na drugem mestu in osvojili 85 parlamentarnih sedežev, najmanj v moderni zgodovini. Zavezništvo stranke Podemos in Združene levice Unidos Podemos ni izpolnilo pričakovanj, da bo postalo glavna levousmerjena politična sila v državi − z 71 sedeži je osvojilo tretje mesto. Za njimi je pristala liberalna stranka Ciudadanos z 32 sedeži, osmimi manj kot decembra.

Čeprav je Ljudska stranka okrepila svoj položaj, se sooča z enakimi preprekami kot po zadnjih volitvah, ko sta Podemos in Ciudadanos s svojim uspehom zamajali ustaljeni dvostrankarski sistem. Rajoy je takrat priznal, da nima zadostne podpore, zato vlade niti ni poskušal sestaviti. Tokrat je drugače. »Zmagali smo in zahtevamo pravico do vladanja,« je že v nedeljo dejal zbranim privržencem, ki so vzklikali »Zmoremo!«, geslo, ki so si ga izposodili pri levičarskem Podemosu. Danes je izrazil pričakovanje, da bodo stranke v mesecu dni dosegle dogovor in napovedal, da bo ponudil roko zmernim strankam, s katerimi delijo mnenje o vprašanjih kot je španska enotnost, s tem pa izključil možnost sodelovanja s Podemosom

Na začetek pogajanj z zmagovalci nedeljskih volitev so, kot so sporočili, pripravljeni v Ciudadanosu, čeprav je njihov vodja Albert Rivera tako kot po decembrskih volitvah zavrnil podporo vladi pod vodstvom Rajoyja. A tudi če bi se »naravna zaveznika« vendarle povezala v desnosredinsko koalicijo, jima za absolutno večino še vedno primanjkuje sedem glasov. Te bi sicer lahko prispevale manjše regionalne stranke.

Rajoy je sicer še najbolj naklonjen veliki koaliciji z dolgoletnimi nasprotniki socialisti. V stranki se o svojem stališču uradno še niso izjasnili, a nakazali so, da ne bodo podprli Rajoyjeve pobude niti se ne bodo vzdržali glasovanja o zaupnici morebitni manjšinski vladi.