Referendum o izstopu iz EU: Poudarek bo na pozitivnih sporočilih

Aktivisti bodo z različnimi argumenti poskušali orisati podobo Združenega kraljestva izven EU.

Objavljeno
14. oktober 2015 16.47
BRITAIN-EU/MERKEL
Jure Kosec, zunanja politika
Jure Kosec, zunanja politika
Začetek dveh referendumskih kampanj, ene za obstanek, druge za izstop iz EU, kaže predvsem na veliko vlogo gospodarstva pri poskusih ustvarjanja in usmerjanja britanskega javnega mnenja. Vidnejši politiki, na čelu s predsednikom vlade, bodo v referendumsko tekmo najverjetneje vstopili šele po koncu pogajanj o reformi EU. 

Formalno oblikovanje dveh nasprotnih taborov, ki bosta vsak na svoj način poskušala določati smer razprave v predreferendumskem obdobju, je bilo le vprašanje časa. Nasprotujoča si sporočila, mnenja, analize in svarila, na podlagi katerih se bo britanska javnost morala odločiti, ali želi, da država še naprej ostane del EU, so že več mesecev stalnica otoških dnevnopolitičnih razprav. Z uradnim začetkom obeh kampanj, ene za obstanek, druge za izstop iz Unije, je pričakovati, da se bo njihova intenziteta v prihodnosti samo še povečevala.

Pri obeh taborih velik poudarek namenjajo morebitnim pozitivnim in negativnim posledicam, ki bi jih prinesla referendumska odločitev v prid izstopu države iz EU. Vodilno vlogo v kampanjah so prevzeli vidni predstavniki gospodarstva. Ti bodo z različnimi argumenti poskušali orisati podobo Združenega kraljestva izven EU, na način kot jo sami vidijo. Na eni strani bo govora predvsem o uničenju delovnih mest, izgubljanju najpomembnejša trga in zapiranju vase; na drugi strani bo poudarek namenjen vračanju suverenosti, novim priložnostim in puščanju težav EU za saboj.

Proevropsko referendumsko kampanjo, katere uradni naziv se glasi Britain Stronger in Europe (Britanija močnejša v Evropi), bo vodil Stuart Rose, eden najuglednejših britanskih poslovnežev in nekdanji predsednik uprave znane trgovske verige Marks and Spencer. V skupini mu družbo delajo vidni obrazi iz različnih sektorjev gospodarstva, pa tudi predstavniki vseh večjih političnih strank, nevladnih organizacij in znana imena iz sveta umetnosti ter zabave. Kampanjo podpirajo vsi trije še živeči nekdanji ministrski predsedniki: John Major, Tony Blair in Gordon Brown.

Nasprotno stran, na kateri prevladuje skupina Vote Leave (Glasujte za izstop), bo vodil Matthew Elliot, predsednik evroskeptičnega združenja Business for Britanain, znan tudi kot eden od najvplivnejših lobistov v Westminstru. Poleg evroskeptičnih poslancev in članov vladajoče konservativne in opozicijske laburistične stranke med podporniki skupine najdemo tudi več vidnih in uspešnih poslovnežev, med njimi Johna Millsa in Stuarta Wheelerja. Evroskeptično stran bodo predstavljali tudi v skupini Leave.eu (Izstopiti.eu), ki jo financira Arron Banks, še en vpliven poslovnež in pomemben donator evrofobične britanske stranke neodvisnosti UKIP. Pričakovati je, da bosta obe evroskeptični skupini pred referendumom združili moči.

Čakanje na predsednika vlade

Oba tabora bosta poskušala v volivcih zbuditi občutek patriotizma. Poudarek bo namenjen predvsem pozitivnim sporočilom, s katerimi se bosta poskušala izogniti ponovitvi nekaterih napak, storjenih med kampanjo pred referendumom o škotski neodvisnosti. Največ težav bo pri tem imela proevropska stran, še posebno če predsedniku britanske vlade Davidu Cameronu v postavljenem časovnem roku drugih voditeljev ne bo uspelo prepričati, da je ohranitev Britanije znotraj EU tudi v njihovem interesu.

Točni datum referenduma še vedno ostaja neznanka. Cameron je obljubil, da bo glasovanje izvedeno do konca leta 2017, kar daje njegovi vladi čas, da prepriča ostale države članice, da pristanejo na reformo pravil EU. Uradni London vztraja pri spremembah na štirih področjih: dostopu priseljencev do socialnih prejemkov, povečanju pristojnosti nacionalnih parlamentov, varovanju pravic držav brez evra pri postopkih sprejemanja evrske zakonodaje in izkjučitev Britanije iz nadaljne evropske integracije.

Cameron z uspehom reformnega procesa, osnovanim na prepričanju, da Britanija ne potrebuje več, ampak manj Evrope, pogojuje obstanek države v EU. Odločitev o tem, kateri referendumski kampanji se bo pridružil, bo sprejel šele po koncu pogajanj. Po oceni komentatorjev bo premierova podpora ključna pri tem, kateri tabor bo na koncu slavil.