Nevarni referendum v Republiki srbski uspel

Na volišča je prišlo skoraj dve tretjini volilnih upravičencev. Podpora spornemu prazniku je skoraj soglasna.

Objavljeno
25. september 2016 12.06
BOSNIA-SERBS/REFERENDUM
Mo. B., J. V., STA
Mo. B., J. V., STA

Banjaluka − Na referendumu ene od dveh entitet BiH, Republike srbske, je po preštetih glasovih na tretjini volišč velika večina vprašanih, skoraj stoodstotna, glasovala za to, da 9. januar ostane dan Republike srbske. Glasovala je tudi več kot polovica registriranih volivcev, kar pomeni, da je referendum veljaven.

Po napovedih predsednika komisije za izvedbo referenduma Siniše Karana bo končna volilna udeležba med 56- in 60-odstotna.

Predsednik Republike srbske Milorad Dodik se je na volilnem zborovanju zahvalil vsem, ki so obkrožili »za«. Poudaril je, da je Republika srbska država, ki je del daytonskega mirovnega sporazuma.

Milorad Dodik. Foto: Dado Ruvic/Reuters

Predsedujoči predsedstvu BiH Bakir Izetbegović pa je opozoril, da se bodo morali Dodik in vsi drugi odgovorni za organizacijo referenduma soočiti s posledicami tega protiustavnega in nezakonitega dejanja. Izetbegović namreč meni, da referendum krši daytonski mirovni sporazum.

Srbski član predsedstva BiH Mladen Ivanić je dejal, da je pomembno samo to, da je referendum potekal brez incidentov in da 9. januar ostaja njihov dan. Po mnenju kariernega diplomata Zorana Milivojevića pa bodo morali po današnjem referendumu odpreti resen dialog o razmerah v BiH.

Ministrstvo za notranje zadeve Republike srbske je po referendumu sicer sporočilo, da na mestih volišč, razen v Kuli, kjer je skupina prebivalcev blokirala volišče, ni bilo večjih incidentov in da je stanje varnosti v republiki dobro.

Foto: Dado Ruvic/Reuters

9. januar je za marsikoga v BiH sporen, saj je na ta dan leta 1992 del srbskih poslancev v parlamentu takratne BiH sprejel nezakonito odločitev o razglasitvi »republike srbskega naroda v BiH«, kar je privedlo do vojne.

Za razpis današnjega referenduma se je Dodik odločil po tem, ko je ustavno sodišče BiH novembra lani razsodilo, da obeležitev 9. januarja kot dneva Republike srbske ni v skladu z ustavo BiH, ker gre za spomin na dogodek, ki je privedel do vojne. S tem kršijo tudi pravice Hrvatov in Bošnjakov v entiteti.

Ustavno sodišče je 17. septembra potrdilo svojo odločitev o neustavnosti datuma in razveljavilo odločitev poslancev v Banjaluki o razpisu referenduma.

Mednarodna skupnost, točneje Svet za uresničevanje miru v BiH (PIC), v katerem so tudi ZDA, je Banjaluko opozoril, da bi referendum predstavljal kršitev daytonskega sporazuma in vzbudil dvom o spoštovanju avtoritete pravosodnih institucij na državni ravni. Mnogi opozarjajo, da gre za pripravljanje terena na referendum o odcepitvi in da bo referendum destabiliziral tako BiH kot regijo.