»Republika srbska je mlajša sestra NDH«

Inzko: Republika srbska je dobila svojo legitimnost 21. novembra 1995 v Daytonu.

Objavljeno
13. januar 2017 18.55
Vili Einspieler
Vili Einspieler

Visoki predstavnik za BiH Valentin Inzko je razburil duhove z izjavo o neprimernosti obeležitve dneva RS, ker je hkrati opozoril na nesprejemljivost predlogov, da bi bil praznik tudi dan ustanovitve NDH. V ostrih odzivih so ga mnogi obtožili, da je Republiko srbsko primerjal z ustaško državo.

Zaradi občutljivosti vprašanja smo pridobili avtentično izjavo Valentina Inzka. Visoki predstavnik za BiH je izjavil: »V zvezi s proslavo dneva Republike srbske (RS) ni še nič odločeno. Svet za uresničevanje miru (PIC) letos še ni zasedal. Za mednarodno skupnost v vsakem primeru obstaja samo daytonska BIH in RS ki je dobila svojo legitimnost 21. novembra 1995 v Daytonu. Če bi začeli proslavljati takšne praznike, bi se lahko nekateri spomnili, kar se je že pojavljalo v medijih, da se slavi tudi 10. april. To je bil dan ustanovitve NDH. Mislim, da to nikomur ne pada na pamet. Gledati je treba bolj v prihodnost in manj v preteklost«. Inzko je na vprašanje, ali bo podal ovadbo tožilstvu BiH, odgovoril, da tožilstva ne bo pozival k ukrepanju, ker se mora po svoji službeni dolžnosti odzvati samo, če sta bila prekršena zakon in ustava.

Vlada RS prekinja odnose z OHR

Na kritike se je odzval tudi njegov urad (OHR) s pojasnilom: »Visoki predstavnik ni primerjal 9. januarja z dnevom ustanovitve NDH. Gre za poenostavljeno popačenje njegove izjave. Poudarek njegovega sporočila je bil, kot je izpostavil že velikokrat prej, naj politiki prekinejo z retoriko, ki vodi v delitve in se dogovorijo o datumih, ki jih bodo lahko državo in njeni prebivalci obeležili, ker bodo vključevali vse segmente družbe«. Obeležitev 9. januarja je izključila dva konstitutivna naroda, Bošnjake in Hrvate. Poleg tega je ustavno sodišče BiH trikrat odločilo o tem datumu, v vsaki državi pa so odločitve ustavnega sodišča in končne in obvezujoče za vse. Ker se je vlada RS odločila, da bo prekinila odnose z OHR, dokler se Inzko ne opraviči za svojo izjavo, so iz OHR še sporočili, da je vlada RS po daytonskem mirovnem sporazumu dolžna polno sodelovati z OHR.

Predsednik RS Milorad Dodik je poudaril: »O tem kakšen klovn je Inzko govori dejstvo, da ne ve niti tega, da bi moral kot visoki predstavnik varovati daytonski mirovni sporazum in RS, kot njegovo podpisnico. Če želi mednarodna skupnost v BiH ohraniti vsaj trohico dostojanstva, bi mu morala čim prej kupiti karto za Avstrijjo, ker je s svojim klovnovskim ravnanjem iz mednarodne skupnosti v BiH naredil cirkus«. Da je izničil vso svojo avtoriteto, je menil tudi predsedavajoči predsedstvu BiH Mladen Ivanić, ki je prav tako napovedal prekinitev odnosov z OHR, če se Inzko ne bo opravičil za svojo gnusno izjavo.

Združenje žrtev in prič genocida ter Matere enklav Srebrenica in Žepa so podprle Inzka z besedami, da je bila njegova izjava najblažji možni izraz nasprotovanja groznemu ravnanju oblasti v RS. Zaradi njenega ravnanja ni zgrožena le javnost v BiH, temveč ves demokratični svet. Po njihovem so prepoved pravice na ustavno zajamčeno izbiro jezika (bosanskega), podelitev priznanj in odlikovanj obsojenim vojnim zločincem in pompozna proslava 9. januarja kljub prepovedi ustavnega sodišča BiH, le nekatere postopki oblasti v RS, ki nedvoumno spominjajo na postopke, ki jih je izvajala NDH.

Neprimerna primerjava RS in NDH

Sarajevski profesor Enver Kazaz je za Al Jazereero menil, da je Inzkova izjava simbolična, javnost pa naj bi znova spomnila, da je RS nastala tudi na genocidu, kar je dejstvo, ki se zaradi dnevnopolitičnih potreb pogosto zanemari. Po njegovem mednarodna skupnost ne more ukrepati proti RS zaradi nasprotovanja Rusije, BiH pa je talka mednarodnih spopadov. Bivši predsednik skupščine BiH Miro Lazović je izpostavil, da je haaško sodišče s sodbami Radomirju Krstiću in Radovanu Karadžiću ugotovilo, da je bil zločin v Srebrenici genocid in da sta zanj odgovorna vojska in policija RS. Sklenil je z oceno, da naj bi primerjava z NDH, ki je zakrivala genocid nad srbi v Jasenovcu, streznila sedanjo oblast RS, da bi razumela, da ne more slaviti 9. januarja, ki označuje datum, ki je sprožil zločine in genocid.

Po mnenju mostarskega profesorja Slavka Kukića je Inzkova ocena premočna, čeprav je res, da je RS odgovorna za množične poboje in genocid. Zagrebški profesor zgodovine Hrvoje Klasić meni, da je primerjanje RS z NDH neprimerno tudi zato, ker sta NDH ustvarili nacistična Nemčija in fašistična Italija, RS pa so ustvarile zahodne silena čelu z ZDA, ki jih predstavlja Inzko. Po njegovem je primerjava žaljiva za srbski narod, ker je bilo največ žrtev, ki so jih pobili v koncentracijskem taborišču Jasenovcu, prav iz krajev v zahodni Bosni, ki so po daytonskem mirovnem sporazumu v RS.