S šotori nad oblast Mila Đukanovića

Protestniki očitajo pemieru, da je sprivatiziral državo in da je glavni krivec za razširjeno korupcijo v državi.

Objavljeno
06. oktober 2015 21.52
reu MONTENEGRO-ELECTION/
Vili Einspieler, zunanja politika
Vili Einspieler, zunanja politika
Neenotna črnogorska opozicija, ki se je pred dnevi utaborila pred skupščinskim poslopjem, nima realnih možnosti, da bi s pomočjo ulice izsilila­ padec vlade. V igri ni držav­ljanski upor. Gre predvsem za boj za oblast srbske opozicije, Srbi pa tvorijo le slabo tretjino prebivalstva.

Demokratična fronta (DF) poskuša na ulici prisiliti vladajočo koalicijo Demokratske stranke socialistov (DPS) premiera Mila Đukanovića in Socialdemokratsko stranko (SDP), da bi privolili v oblikovanje prehodne tehnične vlade, ki bi bila sestavljena iz vseh parlamentarnih strank. DF je v ta namen na platoju pred skupščinskim poslopjem postavila okoli 300 šotorov. Večina opozicijskih strank se ni udeležila protesta, zavrnile so tudi poziv DF, katere poslanci od lani ne sodelujejo na parlamentarnih sejah, naj bojkotirajo delo parlamenta, dokler vladajoča koalicija ne bo izpolnila njihovih zahtev.

Opozicija očita Đukanoviću, da je sprivatiziral državo in da je glavni krivec za razširjeno korupcijo. Po njihovem ni dovolj ukrepal proti organiziranemu kriminalu ter roparski privatizaciji, odgovoren naj bi bil tudi za sklepanje škodljivih pogodb s tujimi partnerji. Predsednik črnogorskega parlamenta Ranko Krivokapić je že povabil predstavnike DF, naj pridejo v parlament, ki je pravi kraj za reševanje težav, povezanih z delovanjem države. Po mnenju analitikov je DF organizirala proteste tudi zato, ker je proti vstopu Črne gore v Nato.

Boj za prve svobodne volitve

Na vsakodnevnih večernih protestih v Podgorici se je doslej zbralo po nekaj tisoč ljudi, ki so v organizaciji DF prišli iz Nikšića, Berana, Pljevlje, Belega Polja, Andrijevice in Hercegnovega, nekaj sto demonstrantov pa vztraja v šotorih v vladni četrti. Strahinja Bulajić je v imenu DF zahteval padec vlade, ki da je nujen predpogoj za oblikovanje prehodne vlade. Po njegovih besedah je cilj ustvariti pogoje za demokratične in poštene volitve. Bulajić se je zavzel tudi za spremembo volilne zakonodaje, spletno identifikacijo volivcev, čiščenje volilnega seznama in enakopravno obravnavo vseh strank na javnem servisu.

Po mnenju Predraga Bulatovića je to boj za prve svobodne volitve v Črni gori, ki bi lahko prinesle prvo demokratično izvoljeno vlado. Prvak gibanja za spremembe (PZP) Nebojša Medojević je ocenil, da so se ljudje znova združili, ker so spoznali, da je v državi, ki so jo brutalno oropali, skrajni čas za volitve, ki jih ne bodo zaznamovali volilne kraje in pritiski. Prvi mož Nove srbske demokracije (Nova) Andrija Mandić je poudaril, da nočejo prevzeti oblasti na ulicah, temveč na volitvah.

Diskriminacija Srbov v Črni gori

Po Mandićevem mnenju je celotna opozicija kritična do režima, tako kot sta DF in Nova, vendar nima dovolj volje za boj proti kriminalni oblasti. Čeprav so lahko v aferi Posnetek vsi videli, kako se kradejo volitve, sta se samo DF in Nova odločili, da ne bosta dovolili Đukanoviću, da sam organizira nepoštene volitve, na katerih bo opozicija le dekor, ki bo zagotovil legitimnost glasovanja. Mandić je poudaril, da Novi ni v interesu vstop v Đukanovićevo vlado, ki vodi škodljivo zunanjo politiko za Črno goro in srbski narod. Z Đukanovićem ne morejo sodelovati tudi zato, ker je kriminalec in je zaslužen za realizacijo projekta diskriminacije srbskega naroda. Mandić je zameril premieru, da je leta 1999 sklenil pakt z Natom, ki je bombardiral ZRJ, da je priznala Kosovo kot neodvisno državo in sprejela sankcije proti Rusiji.

Poziv DF za bojkot parlamenta je podprl le voditelj Socialistične narodne stranke (SNP) Srđan Milić, v Demosu pa so se odločili, da se bodo izrekli o predlogu oblikovanja prehodne vlade, ko bo prišel v parlament. Po oceni državljanskega gibanja Ura je nesmiselno sodelovati na volitvah, ki jih bodo zaznamovale zlorabe in manipulacije. Predsednik Ure Žarko Rakčević je ocenil, da je vprašljiva legitimnost parlamenta in vlade, vendar je prostor za politično razpravo v skupščini in ne na ulici.

Lažne spremembe ali vladavina Đukanovića

Nasprotniki demonstracij in kampiranja pred skupščinskim poslopjem očitajo organizatorjem, da to ni upor državljanov, temveč srbski oziroma velikosrbski protesti. Da je res tako, pričajo srbske zastave in četniške pesmi peščice protestnikov, ki da jih ni več kot svatov na navadni poroki. Dejstvo je, da Srbi sestavljajo manj kot 30 odstotkov prebivalstva v Črni gori, medtem ko je skoraj polovica Črnogorcev, ki so predvsem s podporo albanske manjšine gladko premagali srbsko opozicijo tako na volitvah kot na referendumih. Javna skrivnost je, da je Đukanović vedno drago poplačal albansko podporo.

Po mnenju tistih, ki so za spremembo oblasti, je šotorski napad na Đukanovića smešen in koristi le DPS. Tretji pa pravijo, da so se več kot nagledali lažnih sprememb, ko se kopica strank domnevno kolje med seboj, v resnici pa se fantastično razumejo, ker pripadajo isti ideologiji. Po njihovem je bolje, da Đukanović ostane na oblasti še naslednjega pol stoletja, ker ljudje vsaj vedo, kaj si lahko obetajo od njega.

Skupno prepričanje nasprotnikov protestov je, da bo Đukanović tudi po zaslugi opozicijskih cirkusantov vladal v Črni gori vsaj še četrt stoletja. Da nekaj smrdi in da DF in Nova manipulirata z ljudmi, sklepajo tudi zato, ker se protestom ni pridružil Miodrag Lekić, ki je v njihovih očeh najbolj inteligenten opozicijski voditelj. Čeprav je Lekić zapravil vlogo ključnega igralca na črnogorski politični sceni, je na zadnjih predsedniških volitvah zanj glasovala skoraj polovica črnogorskih volivcev, z DF pa se je razšel, ker je odločno proti uličnim protestom.