Schauble pričakovano postal novi predsednik bundestaga

Bolj preseneča 75-letni kandidat za podpredsednika bundestaga Albrecht Glaser, ki je že večkrat razburil s svojimi izjavami.

Objavljeno
24. oktober 2017 15.52
Šp. B., STA
Šp. B., STA
Berlin − Poslanci 19. sklica nemškega parlamenta so za svojega predsednika danes pričakovano izvolili nekdanjega finančnega ministra Wolfganga Schäubla. Za 75-letnega veterana nemške politike, ki pripada krščanskim demokratom (CDU) kanclerke Angele Merkel, je glasoval 501 poslanec, 173 jih je bilo proti, preostali pa vzdržani.

Schäuble je član bundestaga že 45 let, od leta 2009 pa je vodil finančni resor v vladi. S svojim vztrajanjem pri javnofinančni disciplini in strukturnih reformah v obdobju finančne in dolžniške krize v EU si je prislužil po eni strani pohvale in spoštovanje, po drugi strani pa, še posebej v južnih članicah EU, številne kritike in celo sovraštvo.

V svoji dolgi in impresivni politični karieri je bil Schäuble med drugim tudi notranji minister Nemčije, vodja kanclerskega urada, vodja poslanske skupine konservativne unije CDU in CSU ter kratek čas predsedujoči CDU na zvezni ravni, piše nemška tiskovna agencija DPA. Na položaju predsednika bundestaga je nasledil Norberta Lammerta, ki na septembrskih parlamentarnih volitvah ni več kandidiral za poslanca.

Schäuble, ki ga je na ta položaj kot najmočnejša skupina v bundestagu soglasno predlagala unija CDU in CSU, naj bi bil dovolj izkušen in obenem dovolj močna in spoštovana osebnost, da mu bo uspelo vzdrževati raven razprave v bundestagu, potem ko se je vanj na septembrskih volitvah prvič prebila skrajnodesničarska stranka Alternativa za Nemčijo (AfD). Podporo mu je zato že vnaprej napovedalo več strank, izid današnjega glasovanja pa ni presenečenje.

Kot bolj zanimivo danes DPA napoveduje glasovanje o kandidatu AfD za podpredsednika bundestaga. To je namreč 75-letni Albrecht Glaser, ki je v preteklosti poskrbel za razburjenje z izjavami, kot je, da bi bilo treba muslimanom v Nemčiji odvzeti pravico do svobode veroizpovedi, saj njihova vera ne spoštuje svobode. V vseh preostalih petih parlamentarnih strankah so napovedali, da Glaserja ne bodo podprli, vodja poslanske skupine AfD Alice Weidel pa je v odzivu na to sporočila, da bodo kljub temu vztrajali pri njegovi kandidaturi.