Schulz se iz evropskega parlamenta vrača v nemško politiko

Schulz ni pojasnil, ali se bo potegoval za kanclerski položaj ali bi rad postal zunanji minister.

Objavljeno
24. november 2016 11.11
EU-GERMANY/SCHULZ
Mo. B.
Mo. B.

Ljubljana, Strasbourg − Martin Schulz je danes sporočil, da se umika s položaja predsednika evropskega parlamenta, saj se z bližajočim se volilnim letom vrača v nemško politiko. Ali se namerava septembra oziroma oktobra spopasti z Angelo Merkel za kanclerski položaj, še ni razkril. Je pa povedal, da bo kandidiral za mesto v bundestagu kot nosilec liste socialdemokratov v Severnem Porenju - Vestfaliji.

»Ni bila lahka odločitev, saj mi je v čast biti predsednik evropskega parlamenta. Med svojim časom v parlamentu sem si prizadeval za krepitev kredibilnosti in prepoznavnosti evropske politike,« je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal med današnjo najavo svoje odločitve.

Po poročanju spletnega portala Deutsche Welle je bila njegova selitev iz Bruslja v Berlin pričakovana. Več nemškim medijev je v zadnjih tednih špekuliralo, da bi lahko postal kandidat SPD za bodočega kanclerja. A to ni edina možnost − po ugibanjih medijev bi lahko prevzel tudi položaj zunanjega ministra. Ministrsko mesto se bo v začetku prihodnjega leta namreč izpraznilo, ko bo zdajšnji socialdemokrat Frank-Walter Steinmeier prevzel položaj nemškega predsednika.

Katerega mesta v nemški politiki si Schulz želi, kot že omenjeno, še ni razkril.

Od nogometa do najvišjega v politiki

Shulz je bil v evropski parlament prvič izvoljen leta 1994, vodil ga je od leta 2012. A svoje karierne poti ni začel v politiki. Poškodba kolena mu je že v mladosti preprečila, da bi sledil svoji želji po profesionalni karieri nogometaša. Pot ga je nato vodila v svet literature, v Würselenu pri Aachnu je odprl knjigarno in začel delovati v Socialdemokratski stranki (SPD). Z 38 leti je prvič osvojil poslanski sedež v Strasbourgu.

Ob današnji napovedi skorajšnjega odhoda je zatrdil, da vez, ki ga povezuje z evropskim parlamentom, ostaja trdna. »Evropska integracije je po mojem mnenju največji civilizacijski projekt zadnjega stoletja,« je še povedal.

Stranko SPD danes vodi podkancler, socialdemokrat Sigmar Gabriel, ki pa se po poročanju AFP spopada z nepriljubljenostjo med volivci.

Datuma nemških volitev, ki bodo potekale prihodnje leto, še niso določili. Najbolj zgoden datum bi bila zadnja nedelja v avgustu in najbolj pozen predzadnja nedelja v oktobru, najverjetneje pa bodo potekale septembra.

Schulz vse do zadnjega iskal podporo

Z odhodom Schulza se že poraja tudi vprašanje, kdo ga bo nasledil na čelu evropskega parlamenta. Po poročanju AFP je Schulz, sicer evropski socialdemokrat iz vrst S&D, vse do najave svoje odločitve aktivno iskal podporo, da ostane na položaju, s čimer je menda povzročil kar nekaj nezadovoljstva v največji politični skupini v parlamentu – Evropski ljudski stranki (EPP). Prejšnji teden ga je podprl tudi predsednik komisije Jean-Claude Juncker, pa čeprav prihaja iz vrst EPP. Schulzevo odločitev je danes pokomentiral le na kratko; dejal je, da jo obžaluje.

AFP pri tem dodaja, da bo skupina EPP kmalu najavila svojega kandidata za predsednika parlamenta. Ta bo skoraj gotovo položaj tudi prevzel.

Irska poslanka Mairead McGuinness je v sredo zvečer že potrdila, da se bo potegovala za položaj. »Zgodaj je še, a kot sem dejala, tekma poteka in zelo sem vesela, da sem ena tistih, o katerih se razmišlja za kandidate naše skupine [EPP].« Med možnimi kandidati se omenjajo tudi slovenski poslanec Lojze Peterle, Francoz Alain Lamassoure in nekdanja evropska komisarka, Italijanka Antonia Tajani.