Schulz v Atenah: Grčija išče skupno pot z EU

Predsednik Evropskega parlamenta je pozdravil Ciprasovo napoved, da Grčija ne bo delala enostranskih korakov.

Objavljeno
29. januar 2015 21.44
GREECE-POLITICS-ECONOMY-EU
Ni. Č., Delo.si, STA
Ni. Č., Delo.si, STA
Atene - Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz je danes kot prvi tuji politik po predčasnih parlamentarnih volitvah v Grčiji obiskal Atene. Po srečanju z novim grškim premierjem Aleksisom Ciprasom je ocenil, da si Grčija prizadeva za iskanje skupne poti z evropskimi partnerji glede reševanja grških problemov s prezadolženostjo.

»V Evropi so bili določeni strahovi, da bo Cipras ubral svojo pot. A danes sem ugotovil, da temu ni tako,«"je dejal Schulz na skupni novinarski konferenci s Ciprasom, kot poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Namen Schultzevega obiska v Grčiji je, da se iz prve roke seznani z načrti nove grške vlade, potem ko je novi premier Cipras napovedal, da bo prva prioriteta njegove vlade »pošten in za vse koristen dogovor« z evropskimi posojilodajalci.

Cipras je sicer obljubil je, da preloma s posojilodajalci ne bo, a tudi ne bo več poniževanja njegove države. Pred volitvami je napovedal konec varčevalnih ukrepov, ki dušijo Grčijo in njeno gospodarstvo, napovedal pa je tudi, da bo moralo nujno priti do zmanjšanja bremena zadolženosti Grčije, tudi z odpisom dolgov. Grčija mednarodnim upnikom dolguje 240 milijard evrov.

Schulz je pogovore s Ciprasom ocenil kot »dober korak naprej«. Izrazil je pričakovanje, da bodo pogovori z vodjo evroskupine Jeroenom Dijsselbloemom, ki prihaja v Atene v petek, še bolj konkretni.

Predsednik Evropskega parlamenta je pozdravil Ciprasovo napoved, da Grčija ne bo delala enostranskih korakov. Pozdravil je tudi napoved, da se bo boril proti izogibanju plačevanja davkov in proti socialni nepravičnosti, ki je povezana z utajevanjem davkov.

S Ciprasom sta govorila dve uri, Schulz pa je pogovore označil za »odkrite, konstruktivne in vsebinske«, pa tudi utrujajoče, še poroča AFP. »Strinjala sva se glede mnogih vprašanj, a še veliko zadev je, o katerih se bo treba pogovoriti,« je dejal predsednik Evropskega parlamenta.

Cipras je na drugi strani poudaril, da bo njegova vlada »garant stabilnosti« in da želi »zgraditi nov odnos zaupanja« z Evropo. »Z evropskimi partnerji se pogovarjamo, kako najti celovito rešitev, ki bo v korist vseh, to pa zahteva čas,« je dejal. Poudaril pa je še, da si Grčija prizadeva vrniti gospodarsko rast.

»Evropa bo premagala to krizo in izšla močnejša, z več solidarnosti in medsebojnega zaupanja,« je še dodal, kot poroča AFP.

Prihodnji teden bo prihodnjo grško politiko v Evropi pojasnjeval tudi novi grški finančni minister Janis Varufakis; kot so napovedali v njegovem uradu bo v ponedeljek odpotoval v London in Pariz, v torek pa v Rim, kjer se bo sestal s kolegi, finančnimi ministri.