Še vedno brez končnega dogovora o Kosovu

Med Beogradom in Prištino je po novem krogu pogovorov videti nekaj napredka pri posameznih vprašanjih.

Objavljeno
30. junij 2015 17.19
Z. R., Delo
Z. R., Delo

Predstavniki Srbije in Kosova so v okviru dialoga pod okriljem EU dokončali besedilo sporazuma o načelih oblikovanja skupnosti srbskih občin na Kosovu in implementaciji dogovora o telekomunikacijah, a končnega političnega dogovora niso dosegli, je po 17 urah pogovorov v Bruslju sporočila visoka zunanjepolitična­ predstavnica EU Federica Mogherini.

Po novem krogu dialoga, ki je v ponedeljek trajal ves dan in se končal šele danes v zgodnjih jutranjih urah, potekal pa pod vodstvom premierov Kosova in Srbije, Ise Mustafe in Aleksandra Vučića, je Federica Mogherini poudarila, da bodo takoj začeli razmišljati o prihodnjih korakih. Vučić je po koncu pogovorov novinarjem dejal, da niso dosegli dogovora niti o enem vprašanju. Zelo blizu dogovora so bili pri vprašanju skupnosti srbskih občin, vendar Priština po njegovih besedah ni hotela privoliti v dodelitev pristojnosti, ki jih imajo občine na področju urbanega planiranja, zdravstva in gospodarskega razvoja.

Napredek so dosegli pri vprašanju telekomunikacij. Glede tega je poudaril, da jim je uspelo ohraniti premoženje Telekoma in da so se dogovorili, da se telefonski klici v Srbijo ne bodo obračunavali kot mednarodni. Mustafa je novinarjem dejal, da so dosegli napredek pri obeh omenjenih vprašanjih, da pa niso mogli sprejeti srbskih zahtev, da bi Beograd imel izvršna pooblastila nad skupnostjo srbskih občin, saj je to v nasprotju s kosovsko ustavo. Tudi on je potrdil napredek pri vprašanju telekomunikacij, pri čemer je izpostavil ­dogovor o ­mednarodni klicni številki za Kosovo.

Po njegovih besedah niso podpisali sporazuma, ker si mednarodna skupnost želi, da bi vse štiri teme podpisali v paketu. Gre še za vprašanji energetike in odprave blokade na mostu čez reko Ibar v Kosovski Mitrovici, pri katerih pa tokrat ni bilo napredka. V zadnjem krogu pogovorov minuli torek, ki je prav tako potekal pod vodstvom premierov, sta strani dosegli napredek pri vseh štirih temah. Še posebej ključen za obe strani bi bil končni dogovor o vzpostavitvi skupnosti srbskih občin, s katero bi kosovski Srbi dobili večjo avtonomijo. Napredek v okviru dialoga je pomemben pri nadaljnjem približevanju obeh držav EU.